2018-03-24, Mija dzień
Ponad 300 osób skorzystało z zaproszenia Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie do wspólnego spędzenia sobotniego przedpołudnia, podczas którego lecznica zorganizowała dzień otwartych drzwi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne badania laboratoryjne, badanie oczu w kierunku jaskry, badania ginekologiczne.
W sobotniej ofercie szpitala znalazły się też nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, mierzenie ciśnienia krwi, pomiar BMI, porady żywieniowe i profilaktyka nowotworowa. Dzięki zaproszeniu do wzięcia udziału w akcji specjalistów od słuchu każdy mógł skorzystać z otoskopii czyli podstawowego badania przewodu słuchowego.
Najdłuższa kolejka ustawiła się do szpitalnego laboratorium. Nic dziwnego, bo z bezpłatnej puli badań (w których znalazło się m.in. OB, morfologia, trójglicerydy, cholesterol i mocz) mogło skorzystać 100 osób. Podczas tej edycji dnia otwartych drzwi Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie nawiązał współpracę z Polskim Towarzystwem Okulistycznym i wspólnie zorganizowali badania oczu w kierunku jaskry. Skorzystało z nich 40 osób.
- Jaskra to choroba, która niszczy nerw wzrokowy. Nieleczona prowadzi do jego nieodwracalnych uszkodzeń i całkowitej ślepoty. Jaskra nie boli, aby ustrzec się choroby lub wykryć ją jak w najwcześniejszym stadium, wystarczy zrobić pełne badanie okulistyczne raz w roku. Osoby z grupy ryzyka – co 6 miesięcy – mówił Franciszek Weryszko – ordynator Oddziału Okulistycznego gorzowskiego szpitala.
Na chcące zadbać o swoje zdrowie kobiety czekali ginekolog i położna. 15 pań zgłosiło się na badanie cytologiczne (niektóre po kilkunastoletniej przerwie), a 10 na badanie USG narządów rodnych.
- Badanie USG narządów rodnych pozwala wykryć zmiany w narządach rodnych, których nie da się stwierdzić w rutynowym badaniu ginekologicznym. Dzięki niemu można wykryć nowotwory jajników, trzonu macicy, torbiele, mięśniaki – wyjaśniał Krzysztof Kaczmarek – kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w gorzowskim szpitalu.
Alicja Adamiak – Kwaśniewska z gorzowskiego oddziału Słuchmedu 40 osobom przy pomocy otoskopu wykonała podstawowe badanie przewodu słuchowego.
- Takie spotkania jak to w szpitalu mają ogromny sens. Problemy ze słuchem mają niebagatelny wpływ nie tylko na nasze życie, ale i na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Może pojawić się poczucie wykluczenia społecznego oraz zawodowego co w konsekwencji może być przyczyną depresji. Problemy ze słuchem wpływają również na negatywną ocenę samego siebie. Połowę z przebadanych dziś osób zaprosiliśmy na bardziej szczegółowe badania słuchu – mówiła Alicja Adamiak – Kwaśniewska.
W białej sobocie w szpitalu chętnie brały udział całe rodziny. Lecznica wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej i Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego przygotował też atrakcje dla najmłodszych. Były animacje, m.in. malowanie buziek, kolorowanki i zabawa piaskiem kinetycznym.
Kolejna biała sobota zaplanowana jest na 21 kwietnia 2018 r. Już dziś zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Szczegóły wkrótce.
A.W.
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.