2018-04-11, Mija dzień
Wojewoda lubuski po dokonaniu analizy prawnej uchwały przygotowanej przez radnych Platformy Obywatelskiej, dotyczącej tzw. biletu junior wskazał, iż „została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa”.
Prezydent Jacek Wójcicki, wspólnie z klubami radnych Gorzów Plus oraz Prawa i Sprawiedliwości, zadeklarował w środę wypracowanie nowego rozwiązania, które będzie służyło mieszkańcom, ale przede wszystkim zostanie poparte wcześniejszą analizą prawną i finansową.
- Uchwała została unieważniona, ponieważ wprowadzono ją niezgodnie z przepisami i prawem. Prawa nie wolno stanowić w trybie wyborczym – tłumaczył w środę prezydent Jacek Wójcicki.
Jednym głosem mówili też radni Gorzów Plus oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski przypomniał, że klub Gorzów Plus nie poparł tej propozycji podczas głosowania, wskazując na wady tożsamo opisane w rozstrzygnięciu wojewody.
- Rada przyznała wysoką ulgę nie ujmując sposobu finansowania, ani nie przeprowadzając analizy ewentualnych skutków dla funkcjonowania transportu zbiorowego – powiedział Kaczanowski.
– Nie zawsze Rada ma kompetencje do uchwalania pewnych spraw. Jeżeli chodzi o rodzaje biletów w mieście, to akurat jest to wyłączna kompetencja organu wykonawczego, jakim jest prezydent, co także sygnalizowaliśmy podczas sesji – dodał radny Marcin Kurczyna z Gorzów Plus.
- Staram się w tej wygenerowanej rzeczywistości znaleźć istotę, a jest nią bez wątpienia sprawienie, by mieszkańcy zyskali nową funkcjonalną usługę, bilet junior – na zasadach realnych dla komunikacji i budżetu – deklarował w środę prezydent Wójcicki.
Rozwiązaniem ma być złożony projekt uchwały w sprawie przyjęcia programu „Gorzowska Karta Mieszkańca”.
– O tym pomyśle powiedziano już w Gorzowie wiele, jednak nikt nie przystąpił do realizacji. My zobowiązujemy się do faktycznego wdrożenia tego pomysłu – ogłosił przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Program ma być skierowany do mieszkańców Gorzowa, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Gorzowie - bez względu na to, czy osiągają dochód, albo rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Będzie dotyczył również dzieci osób uprawnionych, które wspólnie z nimi zamieszkują – chodzi o dzieci powyżej 7 roku życia do ukończenia 26 lat, które są uczniami lub studentami.
- Liczymy, że wypracujemy korzystne ulgi dla naszych mieszkańców i będziemy mogli cieszyć się tym rozwiązaniem, podobnie jak karta seniora, która dobrze funkcjonuje w Gorzowie - powiedział Paweł Ludniewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Teraz prezydent wspólnie z pracownikami merytorycznymi wypracuje możliwe rozwiązania, które zostaną ujęte w nowym programie. Będą one dotyczyły zarówno lokalnego transportu zbiorowego, jak i innych form zwiększających dostępność m.in. do wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych.
Pierwsze propozycje poznamy w maju. Wprowadzenie Gorzowskiej Karty Mieszkańca planowane jest we wrześniu.
Ewa Sadowska
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.