2018-06-04, Mija dzień
Tylko w maju w Gorzowie wyczyszczono ponad 100 wpustów i kratek kanalizacji deszczowej. Każdego dnia służby odpowiedzialne za utrzymanie czystości i przejezdności gorzowskich dróg, sprawdzają stan i podejmują niezbędne działania, by kratki i wpusty sieci deszczowej były drożne i gotowe odebrać spływającą wodę.
W środę 30 maja br., przed nawałnicą, studzienki i wpusty były sprawdzone i oczyszczone. Również po ustąpieniu opadów, w nocy z 30 na 31 maja, dokonano niezbędnego oczyszczenia odpływów kanalizacji deszczowej. W Gorzowie w środę 30 maja spadło 36 litrów wody na 1 m2, podczas gdy średnia opadów w czerwcu wynosi 60 l.
Utrzymanie i przejezdność dróg w Gorzowie Miasto zleca spółce INNEKO RCS. To również do jej zadań należy bieżące monitorowanie i utrzymanie czystości i drożności kratek wpustów sieci deszczowej dla umożliwienia swobodnego spływu wód opadowych z nawierzchni jezdni.
Oczyszczanie wpustów jest realizowane w ramach cyklicznego i systematycznego zamiatania mechanicznego jezdni ulic, w których są zlokalizowane. Jeśli to jest nieskuteczne, spółka zleca czyszczenie ręczne przez tzw. grupę mobilną.
Ponadto pracownicy spółki są zobowiązani do prewencyjnego, przed zapowiadanymi intensywnymi opadami deszczu, przeglądu wpustów sieci deszczowej, w celu ich oczyszczenia i udrożnienia, jeżeli taka konieczność wystąpi.
Po ubiegłorocznych zaleceniach, wydanych przez Prezydenta Miasta po intensywnych opadach, wskazano odcinki oraz miejsca na drogach miasta, z wpustami na sieci kanalizacji deszczowej, na ulicach Wyszyńskiego, Słowiańskiej, al. ks. Andrzejewskiego, Górczyńskiej, Grobla, Kosynierów Gdyńskich, al. 11 Listopada, Matejki, Fabrycznej i Drzymały, które powinny być szczególnie monitorowane w zakresie ich bieżącej drożności.
Zanieczyszczenie jezdni i chodników po ulewie 30 maja br., przy ulicach Drzymały, Wyszyńskiego, Borowskiego, Warszawskiej, al. 11 Listopada, Kostrzyńskiej, w rejonie Dobrej i innych, nastąpiło przede wszystkim masami piasku lub ziemi, które zostały wypłukane i spłynęły wraz z wodą opadową z pobliskich nieumocnionych skarp i poboczy. Liście, gałązki, wyrwane chwasty itp. przede wszystkim można było widzieć na wpustach deszczowych, na których po prostu się zatrzymały, zassane tam przez wodę, póki co jeszcze spływającą do studzienek.
Po ubiegłorocznych nawałnicach, Prezydent Miasta zlecił szczegółową inwentaryzację wszystkich wpustów i studzienek ściekowych oraz ocenę przepustowości Kłodawki:
http://www.gorzow.pl/PL/3235/3264/Takie_deszcze_-_w_Gorzowie_raz_na_20_lat/k/.
Długość kanalizacji deszczowej na terenie miasta to 292 km, liczba studni 9.784 szt. a wpustów ściekowych 5.390 szt. Służby na bieżąco monitorują sytuację.
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji UM
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.