2018-06-05, Mija dzień
Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie zapraszają na wernisaż wystawy Polaków i Niemców podróż pociągiem przez epoki. Od Kolei Berlińsko-Frankfurckiej do Regionalnego Ekspresu oraz wykład dr. hab. Jana Musekampa z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie 6 czerwca 2018 r., godz. 17.00, hol i sala 110 na I piętrze gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).
Gdy od 1842 r. między Frankfurtem a Berlinem zaczęły kursować pociągi, mieszkający w zasięgu tej kolei doświadczyli zjawiska „unicestwienia odległości i czasu", jak trafnie zauważył historyk Wolfgang Schivelbusch. Zaledwie siedem lat po otwarciu pierwszej kolei w jednym z niemieckich państw – linii między Norymbergą a Fürth – na „uprzemysłowieniu podróży" skorzystali również mieszkańcy Frankfurtu. Kolej szybko stała się ważną osią komunikacyjną – najpierw między Marchią Brandenburską i Berlinem, a niedługo później sięgającą również do Wrocławia i Śląska. Obok transportu towarów piętno na charakterze tej linii kolejowej odcisnęli przede wszystkim podróżnicy, ludzie dojeżdżający codziennie do pracy, kupcy i żołnierze. W minionych latach dołączyli do nich studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. O wzrastającym obecnie znaczeniu linii kolejowej dla polsko-niemieckiej i międzynarodowej komunikacji świadczą nie tylko cieszące się sporym powodzeniem pociągi Regionalnego Ekspresu linii 1 i Berlin-Warszawa-Express, lecz również wzrastające przeładunki towarów w terminalu kontenerowym we Frankfurcie nad Odrą.
Grażyna Kostkiewicz-Górska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.