2018-08-27, Mija dzień
Od kilku dni gorzowianie obserwują konserwatorów, którzy rozgrzaną parą wodną oczyszczają elewację kościoła. Pożar wieży sprawił, że podjęto decyzję o kompleksowym remoncie świątyni.
Przy elewacji kościoła katedralnego trwają metodyczne prace polegające na oczyszczeniu rozgrzaną parą wodną murów gotyckiej świątyni. Po drugiej stronie budowli, od ul. Sikorskiego, trwają podobne prace. Takie obrazki oglądają gorzowianie, którzy przechodzą obok katedry, śledząc postęp prac. Jak widać, po pożarze wieży zdecydowano, że działania przy zabytku będą miały charakter kompleksowy. Stąd też prace konserwatorskie w obrębie nawy i prezbiterium, a także przy elewacjach kościoła. Chodzi m.in. o wzmocnienie i utrwalenie oryginalnej substancji, wymianę silnie zniszczonej cegły, usunięcie cementowych zapraw, pozostałości po niewłaściwych naprawach, a następnie uzupełnienie spoinowania, wzorowanego na pierwotnych rozwiązaniach.
Po pożarze, który wybuchł 1 lipca 2017 roku, wiadomo było, że katedra musi odzyskać dawny blask. Zdecydowano nie tylko o rekonstrukcji hełmu wieży z latarnią, ale też o kompleksowej rewaloryzacji całej budowli. Zakłada się konserwację murów kościoła oraz sklepień nawy i prezbiterium. Wszystkie działania poprzedzone są specjalistycznymi badaniami, tak aby odwzorować oryginalne materiały i technologię wykonania. Chodzi o wyprawy tynkarskie na wysklepkach sklepień, rodzaj i kształtowanie zapraw spoinujących, opracowanie detali architektonicznych i rzeźbiarskich. Stąd np. przywrócono pierwotny wykrój łuku tęczowego. W ramach tych prac oczyszczone, zabezpieczone i utrwalone zostaną mury wewnątrz i na zewnętrz świątyni. Dlatego też gorzowianie mogą zobaczyć, jak konserwatorzy metodycznie i skrupulatnie dokonują oczyszczenia elewacji kościoła.
Na obecnym etapie wstrzymano się z pracami przy najstarszych, średniowiecznych wyprawach tynkarskich i malowidłach. Chodzi o ściany zakrystii, kruchty podwieżowej oraz relikty wypraw i wymalowań w nawie, w tym m.in. o wyobrażenie orła umieszczone na licu jednego z filarów. Podobnie nikt nic na razie nie będzie robił z zachowaną starą kamienną szachownicą, która znajduje się wewnątrz świątyni. Te prace wymagać będą dodatkowych badań i szczególnego pietyzmu. Być może będą prowadzone etapami.
roch
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.