2018-09-17, Mija dzień
W obecności wysokich polityków oraz przy asyście wojskowej odsłonięto popiersie pułkownika Witolda Pileckiego. Przez cztery lata zabiegały o to środowiska związane z prawicą.
Popiersie symbolu żołnierzy wyklętych - pułkownika Witolda Pileckiego stanęło w centrum, na remontowanym skwerku przy Łaźni. Klasyczną rzeźbę umieszczoną na wysokim postumencie zaprojektował poznański artysta Grzegorz Godawa. W cokole umieszczono cegłę z muru więzienia na Rakowieckiej w Warszawie oraz ziemię z dołów śmierci na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.
W uroczystości udział wzięli fundatorzy, czyli członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Sebastianem Pieńkowskim, przewodniczącym Rady Miasta na czele. Gośćmi specjalnymi byli wicepremier Beata Szydło, poseł Elżbieta Rafalska, biskup Tadeusz Lityński, wojewoda Władysław Dajczak. Nie zabrakło także mieszkańców miasta, którzy przyszli na tę uroczystość.
Pomnik odsłonięto przy asyście wojskowej wystawionej przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną z Międzyrzecza.
Organizatorzy na uroczystość odsłonięcia popiersia wybrali bardzo symboliczną datę, bo rocznicę napaści na Polskę przez Związek Radziecki w 193 roku.
roch
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.