2018-10-30, Mija dzień
Cierpi na nią około 120 mln osób. Jest czwartym najpoważniejszym problemem na świecie. Szacuje się, że do 2020 roku stanie się drugą – po niewydolności krążenia - najczęstszą chorobą. Częstość występowania depresji, o której mowa, powoduje, że określą się ją mianem „epidemii XXI wieku”.
Jak rozpoznać depresję? Kiedy zaburzenia snu, spadek apetytu, czy obniżony nastrój są spowodowane tylko wahaniami ciśnienia czy jesiennym przesileniem, a kiedy mamy do czynienia z depresją? Co wywołuje chorobę, jak jej zapobiegać, jak leczyć? Na te i inne pytania w ramach cyklu Wszechnica Zdrowia odpowiadała dziś dr Olga Pazdan – psychiatra z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
- W Polsce depresja dotyka już co 10 dorosłego. Jest przyczyną wielu prób samobójczych. Dość powiedzieć, że w 2016 r. na prawie 9 tysięcy prób samobójczych w Polsce spowodowanych depresją, połowa była skuteczna. To musi niepokoić, szczególnie jeśli się te liczby zestawi z ok. 3 tysiącami ofiar wypadków samochodowych rocznie – mówiła dr Olga Pazdan. – Depresja to utrata sensu życia, uczucie smutku i zobojętnienia, utrata umiejętności wyrażania emocji, utrudniony kontakt z otoczeniem, niemożność przeżywania radości, i stałe uczucie niepokoju czy lęku. Przyczyny wystąpienia depresji są różne. U jednych może ją wywołać utrata pracy czy obniżenie wynagrodzenia, u innych strata kogoś bliskiego, rozwód czy inne traumatyczne przeżycie.
Nie zawsze jednak depresja może objawiać się niepokojem czy utratą sensu życia.
- U niektórych, głównym objawem są zaburzenia snu, u innych brak aktywności życiowej lub dolegliwości fizyczne (m.in. bóle głowy, pleców, podbrzusza). Depresja zwiększa ryzyko miażdżycy, zawału mięśnia sercowego czy udaru niedokrwiennego oraz zwiększa ryzyko zachorowania na inne przewlekłe choroby – dodała.
Podczas spotkania dr Pazdan wyjaśniała, że zaburzenia depresyjne można skutecznie leczyć (farmakologicznie lub poprzez psychoterapię), ale w leczeniu choroby bardzo ważne jest wsparcie najbliższych.
Osoby z chorobami psychicznymi (w tym depresją i innymi stanami lękowymi) już niebawem będą mogły szukać pomocy w uruchamianym w gorzowskim szpitalu Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym każdy, kto będzie czuł taką potrzebę będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychiatrycznej. Co ważne na taką konsultację nie jest potrzebne skierowanie.
Centrum Zdrowia Psychicznego zacznie pracę w pierwszym tygodniu listopada.
Pomocy można też szukać w całodobowym Centrum Wparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego Fundacji ITAKA pod numerem telefonu 800 70 2222 lub pod Antydepresyjnym Telefonem Zaufania (22)654 40 41
A.W.
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.