2018-11-18, Mija dzień
W sali konferencyjnej gorzowskiego szpitala odbyło się II Spotkanie Wcześniaków. Z zaproszenia pracowników Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem skorzystało kilkadziesiąt osób, wśród nich urodzony w 25 tygodniu ciąży Krzysztof Ciuksza – lekkoatleta, mistrz świata w biegu na 200 m i zdobywca 4 miejsca na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, wcześniak.
Dla dzieci był tort, słodki poczęstunek, malowanie buziek i wata cukrowa. Dla rodziców możliwość konsultacji ze specjalistami: neurologopedą, psychologiem i fizjoterapeutą.
- Wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. O wszystkie mocno walczymy. Większość z nich rozwija się w swoim tempie, zwykle nieco wolniej od swoich rówieśników urodzonych o czasie, ale jak pokazuje przykład Krzysztofa, który przy urodzeniu ważył zaledwie 850 gram, nawet będąc tak małym dzieckiem można realizować swoje marzenia – mówiła Marzena Gendera Dudziak – kierownik oddziału noworodkowego.
Krzysztof Ciuksza jest dziś posiadaczem 24 medali zawodów rangi mistrzowskiej. Najcenniejszy to ten złoty na 200 m z Mistrzostw Świata Juniorów w czeskiej Pradze. Na Mistrzostwach Świata Seniorów w Londynie dwukrotnie stawał na podium zdobywając srebro na dystansie 200 i 400 metrów. Na spotkanie z wcześniakami przyszedł w stroju sportowym i z medalami. Pracownikom oddziału zostawił na pamiątkę tablicę ze swoimi zdjęciami i napisem „Dziękuję za to, że jestem”. Jego trener Zbigniew Lewkowicz przekazał szpitalowi swój medal z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.
Pracownicy Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem doskonale znają historię „swoich” dzieci. Ich rodzice nie dają o sobie zapomnieć. Korytarz prowadzący do sal z najmniejszymi noworodkami udekorowany jest zdjęciami dzieci, które swoje pierwsze chwile życia spędziły w inkubatorach, a dziś realizujących swoje pasje w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach czy po prostu stawiających pierwsze kroki.
Z parą wcześniaków – Idą i Arielem - do szpitala przyszła pani Edyta. Ida dała pokaz swoich umiejętności i pięknie – bez żadnej tremy - zatańczyła.
- Rodzice „naszych” dzieci mówią o nas ciocie. Pewnie coś w tym jest. Już zawsze będziemy pewną częścią ich życia. Zwykle ich postępy obserwujemy na zdjęciach, dziś możemy je zobaczyć na własne oczy. To dla nas bardzo wzruszające chwile – mówiła Mariola Piasecka – pielęgniarka oddziałowa gorzowskich noworodków.
Spotkanie wcześniaków w gorzowskim szpitalu odbyło się po raz drugi, i jak zapowiedział wiceprezes szpitala, Robert Surowiec – z pewnością nie będzie ostatnim i znajdzie się na stałe w kalendarzu szpitalnych spotkań.
- Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i właśnie z nami zechcieliście spędzić to wyjątkowe wczesne popołudnie – mówił Robert Surowiec
Najmniejszy uratowany wcześniak, który przyszedł na świat w gorzowskim szpitalu miał 450 gram. W czerwcu tego roku skończył trzy lata.
Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony od 2012 roku z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami. W ramach święta na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki w kolorze fioletowym, czyli kolorze wcześniaków. Dlaczego fiolet jest kolorem wcześniaków? Bo działa uspokajająco i ma terapeutyczne działanie. To symbol szczególnie wrażliwych osób. A wcześniaki właśnie takimi są.
A.W.
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.