2019-02-04, Mija dzień
Od 4 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie działa kolejny „Klub Senior Plus”. Jego otwarcie miało bardzo uroczysty charakter.
- To wyjątkowy dzień dla naszych seniorów – mówił w chwili otwarcia Klubu prezydent miasta Jacek Wójcicki. Zwrócił też uwagę, że stało się to możliwe dzięki finansowemu wsparciu rządu i przychylności minister Elżbiety Rafalskiej, która przyjechała na otwarcie nowej placówki.
- Cieszę się, że Gorzów skorzystał z rządowego programu społecznego i zorganizował w pięknej bibliotece Klub Seniora Plus – słyszymy od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. – To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż wykorzystuje świetną infrastrukturę, lokalizację i ożywia również cały obiekt. Żałuję tylko, że nie udało się wykorzystać dotacji przyznanej na uruchomienie Domu Seniora. Myślę, że w przyszłości tak się stanie, ponieważ potrzeby osób starszych są coraz większe. Społeczeństwo szybko się starzeje, a jednocześnie każdy z seniorów chce jak najdłużej zachować pełną aktywność w różnych obszarach – zaznacza.
Dotacja z ministerstwa na uruchomienie Klubu wyniosła 150 tysięcy złotych. Beneficjentami placówki jest 15 seniorów „60 +”, nieaktywnych zawodowo. Klub prowadzony jest przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej - organizację pozarządową, wyłonioną w trybie konkursu ofert. Jej dyrektor ks. Stanisław Podfigórny, jak i gospodarz WiMBP Sławomir Szenwald byli obecni na uroczystości.
Jak wyliczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak, w naszym województwie obecnie jest 19 placówek dla seniorów – dziewięć domów i dziesięć klubów.
- W sumie mamy 553 miejsca, ale niedługo to się zmieni, gdyż kolejnych dziesięć samorządów aplikuje po środki, co pozwoli stworzyć kolejnych kilkaset miejsc. Wystarczy pojechać do kilku takich placówek, żeby zobaczyć, jak one tęsknią życiem. Seniorzy realizują swoje pasje i jestem przekonany, że podobnie będzie tutaj w bibliotece – powiedział wojewoda.
Seniorzy w trakcie pobytu w Klubie będą korzystać z szerokiej oferty placówki, która ma uwzględniać ich oczekiwania i zainteresowania. W dużej mierze to seniorzy mają kształtować zakres działalności jednostki. W planie jest organizacja wielu ciekawych zajęć ruchowych, edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, jak przykładowo robótek ręcznych, zajęć florystycznych, tanecznych, gimnastycznych. Dla chętnych czekają zajęcia komputerowe czy wspólne śpiewanie.
Uczestnictwo w poszczególnych działaniach jest oczywiście dobrowolne i wynika z predyspozycji oraz potrzeb osób starszych. Oferta Klubu uwzględnia również wyjścia do obiektów kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych.
- Bardzo się cieszę, że tego rodzaju inicjatywa trafiła na podatny grunt, ponieważ wszystko co jest czynione dla dobra człowieka musi być ciepło odbierane – stwierdził przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski.
Klub działa od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie.
RB
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.