2019-03-28, Mija dzień
Kondycja lubuskiej branży budowlanej była głównym tematem obrad Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, który miał miejsce 8 marca w Drzonkowie.
Miejsce posiedzenia nie było przypadkowe. Tego dnia w Drzonkowie rozpoczęła się 27 edycja największej lubuskiej imprezy targowej – „Targów Budownictwa i Wyposażenia”, która tradycyjnie przyciągnęła wielu wystawców nie tylko z naszego regionu. Gościem honorowym marcowego posiedzenia sejmiku był poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki, który podkreślał ogromną rolę środków unijnych w rozwoju branży. I rzeczywiście trudno tego nie zauważyć, wszak zarówno w Gorzowie, jak i w Zielonej Górze gołym okiem widać, że inwestycje infrastrukturalne idą pełną parą.
W trakcie posiedzenia dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. inż. Andrzej Greinert, przedstawił w jaki sposób nauka służy dziś gospodarce, a Leszek Jarząbek, jeden z największych lubuskich developerów, zaprezentował jak w praktyce wygląda zastosowanie nowych technologii i jak firmy są przygotowane do wprowadzania dalszych innowacji w dziedzinie budownictwa. Obraz wyłaniający się z opinii ekspertów jest dość pozytywny. W Lubuskiem buduje się dużo i mimo trendów migracyjnych nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić na gorsze.
W drugiej części spotkania członkowie Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego podjęli również stanowisko w sprawie przebudowy węzła drogowego S-3 „Gorzów Południe”.
- Węzeł został zaprojektowany nieprawidłowo i do dziś mimo wielu interwencji i próśb nic z tym nie zrobiono – mówi Jerzy Korolewicz, marszałek LSG i jednocześnie prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Istniejąca sytuacja stwarza duże zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżnych. W samym 2018 roku miało tam miejsce 28 wypadków drogowych. Ponadto pojazdy zjeżdżające z S-3 do Gorzowa od strony Skwierzyny zatrzymują się w korku na pasie zjazdowym, którego kolizyjne skrzyżowanie z drogą krajową nr 22, wyklucza płynność ruchu. Uważamy, iż niedopuszczalne jest dalsze tolerowanie bezczynności winnych popełnionych zaniedbań w tej sprawie, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się letniego sezonu wyjazdów urlopowych – podkreśla Jerzy Korolewicz.
(tm)
Fot. Tomasz Molski
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.