2019-04-09, Mija dzień
Komisja Spraw Społecznych gorzowskiej Rady Miasta przyjęła stanowisko, w którym będzie rekomendować całej radzie wsparcie finansowe Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w budowie pawilonu na potrzeby Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. To decyzja podjęta podczas wyjazdowego posiedzenia komisji, które odbyło się na terenie szpitala. Wzięła w nim także udział Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa odpowiedzialna za sprawy społeczne.
Spotkanie Komisji Spraw Społecznych w szpitalu to odpowiedź na zmiany w przepisach dotyczących minimalnych wskaźników zatrudnienia pielęgniarek w odniesieniu do określonej liczby pacjentów. I tak, 0,6 pielęgniarki ma przypadać na łóżko w oddziale o profilu zachowawczym, 0,7 w oddziale o profilu zabiegowym, 0,8 w oddziale pediatrycznym o profilu zachowawczym, a 0,9 w oddziale pediatrycznym o profilu zabiegowym.
- To oznacza, że do czerwca albo zatrudnimy dodatkowo ponad 80 pielęgniarek, albo zlikwidujemy około 100 łóżek na naszych oddziałach – mówił prezes Jerzy Ostrouch. Pierwszego wariantu na tą chwilę nie jesteśmy w stanie spełnić, bo pielęgniarek na rynku nie ma, z drugim ciężko nam się pogodzić, ale wszystko wskazuje na to, że możemy nie mieć innego wyjścia, bo przepisy narzucają nam sztywne warunki – dodał.
Znalezienie odpowiedniej liczby pielęgniarek, to nie jedyna bolączka szpitala. Lecznica nie spełnia też wymagań dotyczących standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w szpitalu trzeba zwiększyć liczbę łóżek intensywnej terapii. Teraz jest ich 12, a powinno być 20. Dlatego szpital chce rozpocząć kolejną inwestycję w postaci budynku dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
- Ogłosiliśmy konkurs ofert. Wpłynęło kilka. Każda - wyższa od zakładanej przez nas kwoty o 10 mln złotych. Co ważne, nie wydają się one być przeszacowane, bo różnią się od siebie zaledwie o 10 tysięcy złotych przy inwestycji wartej 40 mln złotych. Kwoty podane w ofertach są wiążące przez 60 dni – relacjonował radnym przebieg postępowania przetargowego prezes lecznicy. - Szukamy różnych źródeł finansowania, rozmawiamy z właścicielem szpitala, ale liczymy też na wsparcie władz Gorzowa.
Radni jednomyślnie przyjęli stanowisko, w którym deklarują pomoc i wsparcie finansowe dla inwestycji w latach 2020-2021.
- Taka współpraca jest możliwa. Część pieniędzy mógłby dać Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, część władze Gorzowa. Mamy już podobne doświadczenia, jak chociażby to z budowy bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie władze województwa i miasta Gorzowa wsparły inwestycję solidarnie po połowie. Tu też mogłoby się udać, bo przecież gros pacjentów tego szpitala to mieszkańcy Gorzowa – mówiła Grażyna Wojciechowska – przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych.
Podczas swojego pobytu w szpitalu radni i zaproszeni goście zobaczyli też jak wygląda ośrodek radioterapii, a także będąca jego częścią modelarnia i pracownia tomografii komputerowej oraz zmodernizowany przy wykorzystaniu funduszy unijnych Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Przed rozpoczęciem obrad komisji Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz pracownicy szpitala zaangażowani w tegoroczny 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymali podziękowania od Jerzego Owsiaka i szefów gorzowskich sztabów.
Agnieszka Wiśniewska
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.