2019-06-05, Mija dzień
W czasie Dni Gorzowa w ,,Spichlerzu’’ zorganizowany zostanie ,,Piknik Paleontologiczny” oraz sesja popularno-naukowa, której tematyką będzie „Nosorożec Gorzowski po trzech latach od odkrycia’’.
Całość potrwa dwa dni. Pierwszego dnia, czyli w sobotę 15czerwca w godzinach 10.00-12.30, zainteresowani wysłuchają cztery referaty dotyczące prowadzonych badań nad szczątkami znalezionego wGorzowie nosorożca, zwanego Stefanią. Jego prawie kompletny szkielet znaleziono podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Od 2016 roku nosorożec gorzowski to nowy symbol promocyjny miasta, coraz lepiej kojarzony przez mieszkańców. Powstały już dwa wydawnictwa o nim: pierwsze w postaci książeczki z zadaniami dla najmłodszych, drugie-ekologiczne o czystym Gorzowie. Teraz czas na naukową analizę tego, co już wiadomo na temat historycznego zwierzaka.
Przypomnijmy, że w ramach popularyzacji nosorożca przed rokiemnaukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali pierwszy piknik naukowy, na którym przybliżali postać nosorożca, jego życie i historię.
- Tym samym nasza akademicka reprezentacja już drugi raz pojawi się na Dniach Gorzowa i zamierzamy bazować na sprawdzonym ubiegłorocznym programie, aczkolwiek chcemy go w niektórych obszarach poszerzyć – mówi dr Adam Kotowski z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Pierwsza część naszego spotkania z gorzowianami dotyczyć będzie sesji referatowej. Planowane jest wygłoszenie czterech referatów, a ich mianownikiem jest przekazanie zainteresowanym wszystkiego co dzieje się ze znaleziskiem gorzowskiego nosorożca. Referaty zostaną wygłoszone nie tylko przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, ale również Uniwersytet Szczecińskiego. Zaproszenie trafiło ponadto do przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk z krakowskiego Zakładu Paleobotaniki. Dowiemy się, co spożywał nosorożec. Pojawi się również przedstawicielka warszawskiego Instytutu Nauk Geologicznychi powie coś nieco na temat jezior, wszak to właśnie w pobliskim akwenie prawdopodobnie utopił się nosorożec – tłumaczy.
Jeżeli chodzi o Piknik Paleontologiczny, to mówimy tutaj już o zajęciach bardziej praktycznych, skierowanych także do najmłodszych mieszkańców Gorzowa. Wszyscy, którzy odwiedzą muzeum będą mogli obejrzeć różne szczątki. Nie tylko nosorożców, ale i słoni z wykopalisk archeologicznych. Będą mogli odtworzyć ówczesny wygląd wymarłych gatunków, ale i dowiedzieć się, co wtedy jadano.
- Zaproszenie kierujemy szczególnie do najmłodszych, którzy będą mogli wykonać także drobne prace artystyczne – zachęca dr Kotowski.
Piknik Paleontologiczny rozpocznie się w „Spichlerzu” o godzinie 14.00 i potrwa do 18.00. Jego kontynuacja zaplanowana została na niedzielę, 16 czerwca w godzinach 12.00-18.00.
RB
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.