2019-06-28, Mija dzień
Prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Jerzy Ostrouch wspólnie dyrektorem ds. pielęgniarstwa Katarzyną Barną oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko podpisał dziś umowę partnerską na wprowadzenie nowego systemu kwalifikacji pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ma obowiązywać od października 2019 r.
Do tej pory w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym WSzW w Gorzowie (od listopada 2016 r.) obowiązywał system traige, w którym pracownicy medyczni SOR dzielili pacjentów na trzy grupy (czerwoną – wymagającą natychmiastowej pomocy, żółtą – z pomocą pilną, i zieloną, która na udzielenie pomocy może czekać nawet kilka godzin).
- Każdy pacjent, który trafia do nas na SOR jest badany. W pierwszym etapie sprawdzane są jego podstawowe parametry życiowe takie jak: ciepłota ciała, ciśnienie krwi czy nasycenie krwi tlenem. Dodatkowo pracownik medyczny SOR przeprowadza wywiad dot. m.in. bólu w klatce piersiowej czy zawrotów głowy. Po uzyskaniu tych danych pacjent otrzymuje opaskę w odpowiednim kolorze, adekwatnym do jego stanu zdrowia – wyjaśniała w listopadzie 2016 r. zasadę działania triagu dr n. med. Sybilla Brzozowska – Mańkowska – kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w gorzowskim szpitalu.
Przez ponad 3 lata szpital w Gorzowie był w grupie nielicznych SOR-ów, które wprowadziły i realizowały taki (lub podobny, ale też oparty na medycynie pola walki) system kwalifikacji medycznej pacjentów. Teraz takie, ale pięciostopniowe, systemy mają obowiązywać w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w całym kraju.
Po wprowadzeniu w życie TOPSOR-u - po wstępnej ocenie zdrowia – pacjentowi zostanie nadany określony priorytet przyjęcia wynikający bezpośrednio z jego stanu zdrowia. Będzie to kolor czerwony, pomarańczowy albo żółty. W przypadku czerwonego oznaczać będzie, że ta osoba musi być natychmiast przyjęta. Kolor pomarańczowy oznacza, że pacjent na pomoc będzie oczekiwał maksymalnie 10 minut, kolor żółty oznacza, że pomoc będzie udzielona najpóźniej do godziny. Wprowadzone też zostaną dwa inne kolory priorytetów - zielony i niebieski. Ich posiadacze po wstępnej ocenie będą informowani o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc np. o możliwości zgłoszenia się do placówki, w której świadczone są usługi z zakresu nocnej opieki lekarskiej.
Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że wprowadzenie systemu TOPSOR przyczyni się do poprawy zabezpieczenia zdrowotnego pacjentów, pozwoli na usprawnienie procesu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz poprawi efektywność funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia. Da też możliwość jasnego określenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych (w zależności od przydzielonej pacjentom kategorii), jak również wpłynie na poprawę warunków pracy personelu medycznego w SOR.
Agnieszka Wiśniewska
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.