2019-10-15, Mija dzień
Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by ręce oczyścić z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta. Mycie rąk to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii i grzybów.
Tymczasem większość z nas myje je za krótko lub mało dokładnie. Wiele osób bagatelizuje problem i w ogóle nie myje rąk! W 2008 roku Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Jego celem jest podniesienie świadomości ludzi, na temat wpływu prawidłowego mycia rąk na zdrowie. Dlatego dziś Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. zainaugurował projekt #szpitaluczy, w którym organizujemy spotkania dla przedszkolaków. W ten sposób chcemy wyrobić w najmłodszych nawyk częstego i poprawnego mycia rąk.
- Najpierw należy zwilżyć ręce ciepłą wodą, następnie namydlić i dokładnie wetrzeć we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet i wewnętrzną stronę dłoni. Trzeba też pamiętać o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Następnie spłukać dokładnie pod bieżącą wodą i wytrzeć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Jeśli nie mamy dostępu do ciepłej wody i mydła możemy się posłużyć preparatami dezynfekującymi - mówi Jolanta Korczyńska - kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego WSzW w Gorzowie Wlkp. - Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą się na nich znajdować się na nich liczne bakterie - dodaje Jolanta Korczyńska.
Kiedy powinniśmy myć ręce?
- zaraz po przyjściu ze szkoły/pracy
- po skorzystaniu z toalety
- po zabawie na podwórku
- po zabawie ze zwierzętami
- po kontakcie z przedmiotami, których dotykały też inne osoby
- przed każdym posiłkiem i przed przygotowaniem jedzenia
- po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu
- po powrocie do domu
- po odwiedzeniu osoby chorej
- zawsze, gdy widać, że ręce są brudne
Specjaliści od higieny podkreślają, że bardzo istotne jest suszenie rąk, bo wilgotne dłonie stają się siedliskiem drobnoustrojów. Przed myciem rąk warto też zdjąć pierścionki, bransoletki i zegarki, bo pod biżuterią znajdują się zarazki i brud.
- Dzisiejsze spotkanie w Chatce Małolatka to początek naszych spotkań z najmłodszymi mieszkańcami Gorzowa. Będziemy je organizować dla przedszkolaków z Gorzowa Wielkopolskiego. Ich elementem są warsztaty samodzielnego zrobienia mydła, czytanie książeczki o bakteriach zamieszkujących nasze dłonie i nauka rymowanego wierszyka o myciu rąk. Na zakończenie spotkania każde dziecko dostaje od nas materiały edukacyjne, a grupa plakat do powieszenia w łazience. Wszystkie te działania mają pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk. Liczymy na to, że najmłodsi mieszkańcy naszego miasta przekażą tę wiedzę swoim rodzicom i dziadkom – mówi Katarzyna Wojtowicz – z działu promocji szpitala, pomysłodawczyni projektu. - W ten sposób wpisujemy się też w kampanię edukacyjno-informacyjną STOP WIRUSOM I BAKTERIOM! CHROŃ SWOJE ŻYCIE, którą wspólnie prowadzą Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego oraz lubuski oddział NFZ.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. podobne spotkania zamierza organizować raz w miesiącu. Chętne przedszkola mogą wysyłać swoje zgłoszenia na adres katarzyna.wojtowicz@szpital.gorzow.pl
A.W.
Na gorzowskim skwerze Wolności, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.