2019-10-24, Mija dzień
Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak sprawdzić czy osoba leżąca oddycha? Jak skutecznie wezwać pomoc i jak długo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?
Tego dowiedzieli się dziś uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp. podczas wycieczki do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie oraz bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Podczas spotkania z ratownikiem medycznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego drugoklasiści samodzielnie wykonywali na fantomie 30 uciśnięć klatki piersiowej (w rytmie 100 uciśnięć na minutę) i 2 wdechy ratownicze.
- W zachowaniu prawidłowej częstotliwości uciskania klatki piersiowej mogą pomóc znane i lubiane piosenki jak np. "Stayin' Alive"zespołu Bee Gees. Żeby działanie ratownika było skuteczne trzeba uciskać głęboko i szybko niemal dokładnie pośrodku klatki piersiowej. Jak długo to robić? Do przyjazdu karetki, opadnięcia z sił lub pojawienia się zmiennika – tłumaczył dzieciom Miłosz, ratownik medyczny z gorzowskiego SOR-u. - Najważniejsze jednak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, bo tylko w ten sposób będziemy w stanie pomóc osobie poszkodowanej.
Po zakończeniu zajęć w szpitalu dzieci zwiedziły bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam mogły nie tylko dowiedzieć się wiele o pracy zespołu medycznego (ratownika medycznego, pilota i lekarza) LPR, ale też z bliska zobaczyć śmigłowiec i jego wyposażenie.
A.W.
W Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie łączące sport, zaangażowanie społeczne i ducha wspólnoty.