2019-12-19, Mija dzień
Informacja prasowa Trakcji PRKiI, głównego wykonawcy, na temat realizacji przebudowy układu drogowo – tramwajowego w ciągu ulic Sikorskiego i Warszawskiej w Gorzowie.
Zdecydowana większość robót przy budowie drogi i modernizacji torowiska wzdłuż ulic Sikorskiego i Warszawskiej zakończy się do lutego.
W grudniu i styczniu zaplanowano m.in. układanie nawierzchni asfaltowej na skrzyżowaniu
z ulicami Pionierów i Wełniany Rynek oraz na południowej jezdni ul. Sikorskiego od ul. Chrobrego do Pocztowej. Do 7 stycznia powinny zakończyć się prace nawierzchniowe na odcinku od
ul. Hejmanowskiej do Pionierów (jest to uzależnione od warunków pogodowych). Do tego samego dnia zostaną ułożone chodniki i nawierzchnie na peronie przystankowym w sąsiedztwie ulic Chrobrego i Pocztowej. Wtedy również końca dobiegną prace brukarskie na odcinku od Kosynierów do Dworcowej.
W dwóch miejscach prace zostały chwilowo wstrzymane. Na skrzyżowaniu ul. Młyńskiej ze Strzelecką zdecydował o tym nadzór archeologiczny, zaś na odcinku alei Konstytucji 3 Maja powodem jest kolizja kanalizacji deszczowej z kablem średniego napięcia 15kV (wcześniej także i tu roboty wstrzymano z powodu nadzoru archeologicznego).
Całość zadania realizowanego na ulicach Sikorskiego i Warszawskiej obejmuje m.in. demontaż sieci trakcyjnej, zerwanie nawierzchni, rozbiórkę torowiska, jezdni i chodników oraz przebudowę instalacji znajdujących się w ciągu remontowanej trasy. Niestety, zdarzają się rozbieżności pomiędzy planami podziemnej infrastruktury a jej rzeczywistym przebiegiem.
Na opóźnienie harmonogramu wpłynęło kilka czynników. W trakcie robót ziemnych w okolicy ulic Chrobrego i Herberta pracownicy natrafili na wykopaliska archeologiczne. Poskutkowało to wstrzymaniem prac, z drugiej jednak strony przyczyniło się do odkrycia cennych eksponatów.
Odsłonięto fundamenty muru cmentarnego wraz z kryptami oraz relikty wzniesionej w XIII-XIV wieku Bramy Santockiej – jednego z trzech historycznych portali prowadzących do miasta. Znaleziono także świetnie zachowane naczynia porcelitowe z okresu międzywojnia i lat drugiej wojny światowej. W okolicy archeolodzy natrafili też na fragmenty znacznie starszych naczyń. Średniowieczne fundamenty zostały zinwentaryzowane i udokumentowane, zaś eksponaty ruchome trafiły do Muzeum Lubuskiego im. Jana Deckerta, gdzie są obecnie wystawiane. Na spowolnienie prac miała też wpływ sytuacja na rynku budowlanym. Generalny wykonawca Trakcja PRKiI, podobnie jak większość wykonawców na rynku, przez pewien okres borykał się z problemami finansowymi, jednak firma zapewnienia o ich zażegnaniu i wraca do normalnego tempa prac.
Robert Kuczyński
rzecznik prasowy Trakcji PRKiI
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.