2020-02-20, Mija dzień
Lubicie robić pisanki? Chcecie się sprawdzić? Nic prostszego. Można wziąć udział w najstarszym konkursie pisankowym, który odbędzie się po raz 48 w Muzeum Lubuskim.
Ogólnopolski konkurs pisankowy odbędzie się już po raz 48. Wymyślił go i bardzo długo animował Michał Kowalski, działacz Związku Ukraińców w Polsce. Po przedwczesnej śmierci pomysłodawcy dzieło przejęła jego córka Lidia Świtkowska, dziś wspomagana przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Związek Ukraińców oraz Zjednoczenie Łemków koła w Gorzowie.
Pisanki, co najmniej pięć sztuk, wydmuszki lub ugotowane „na twardo”, należy dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Najlepiej pakować je w specjalne tekturowe pojemniki, których używa się w handlu i transporcie, następnie do tekturowych (a nie blaszanych czy plastikowych) pudełek. Do środka prosimy włożyć kartkę z podanym imieniem i nazwiskiem autora, wiekiem i zaznaczeniem, skąd pochodzą motywy zdobień wykonanych pisanek. Dobrze opakowaną paczkę należy jeszcze opatrzyć napisem: „ostrożnie szkło” i wysłać na adres: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta Spichlerz ul. Fabryczna 1, 66-400 Gorzów Wlkp. z dopiskiem „konkurs pisanek”.
Pisanki nadesłane do dnia 27 marca 2020 r. oceni komisja, biorąc pod uwagę tradycyjne techniki oraz motywy.
Pisanki inspirowane sztuką współczesną nie będą brane pod uwagę. Nadesłane prace stają się własnością organizatorów i nie będą odsyłane nadawcom. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone w prasie oraz na stroniewww.muzeumlubuskie.pl.
Wyróżnione zestawy pisanek będą pokazane na wystawie w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta, której uroczyste otwarcie nastąpi 5 kwietnia 2020 r. w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta „Spichlerz” przy ul. Fabrycznej 1-3.
Podczas otwarcia wystawy tradycyjnie odbędą się warsztaty pisankowe.
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.