2020-05-26, Mija dzień
Stacja to metalowa skrzynka, wewnątrz której umieszczony jest 10-litrowy pojemnik z płynem do dezynfekcji. Aby odkazić dłonie wystarczy nadusić stopą przycisk umieszczony w dolnej części obudowy. Szpital ma dwie takie stacjedo dezynfekcji rąk.
Jedna już dziś (26 maja) stanęła przy wejściu głównym do lecznicy. Z drugiej, zlokalizowanej przy Ośrodku Radioterapii, (od jutra - 27 maja) będą mogli korzystać pacjenci i osoby udające się na badania do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
- Pomysł na zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia narodził się w mojej głowie podczas narodowej kwarantanny - mówiRafał Maćkowiak, prezes zarządu Rasska Sp. z o.o. ze Swarzędza i jednocześnie darczyńca. - Zgodnie z zasadą od projektu do efektu, w stosunkowo krótkim czasie stworzyłem półautomatyczną stację do odkażania dłoni. Już korzysta z niej kilka lecznic ze Śląska. Cieszę się, że dziś mogę dwa takie urządzenia przekazać do szpitala w Gorzowie.
- Tylko w ostatnich tygodniach Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. otrzymał w darach rzeczowych i wpłatach finansowych wsparcie rzędu 6 milionów złotych – przypomniałJerzy Ostrouch, prezes lecznicy. - Dziś korzystając z okazji dziękuję wszystkim tym, którzy pomagają nam być lepiej przygotowanym do walki z koronawirusem. Okres pandemii jakkolwiek trudny dla nas wszystkich wyzwolił w wielu ludziach to co w nich najlepsze. Prezes Rafał Maćkowiak jest tego dobrym przykładem. Cieszę się, że tuż za miedzą są firmy, które są wrażliwe na potrzeby innych.
Urządzenia trafiły do gorzowskiego szpitala dzięki inicjatywie senatora Władysława Komarnickiego. Wartość przekazanych dziś urządzeń to niespełna 2 tysiące złotych. Podobne niebawem staną w szpitalach w Sulęcinie, Drezdenku, Słubicach i Skwierzynie.
A.W.
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.