więcej

więcej
Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Mija dzień »
Brunony, Sławomira, Wery , 17 maja 2025

Czas inwestycji i zmian w gorzowskim szpitalu

2020-06-09, Mija dzień

Zarząd gorzowskiego szpitala spotkał się z dziennikarzami, nie tylko aby podsumować to co zostało zrobione w pierwszym półroczu, ale także przedstawić plany i zamierzenia na najbliższe miesiące i lata.

medium_news_header_27811.jpg

Konferencja prasowa była też okazją do podziękowań wszystkim darczyńcom, którzy w związku z pandemią koronawirusa  wsparli lecznicę finansowo i rzeczowo.

- Zbliżamy się do końca I półrocza 2020 r. To dobry moment do pierwszych podsumowań. Dla nas wszystkich, dla placówek służby zdrowia również, to był wyjątkowo trudny czas, czas naznaczony walką z koronawirusem. Dziś z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim pracownikom szpitala w Gorzowie za ogromne zaangażowanie, dzielne stawianie czoła zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich procedur, które minimalizowały ryzyko pojawiania się i rozprzestrzenienia się SARS-CoV-2 w gorzowskim szpitalu – mówił dziś podczas konferencji prasowej podsumowującej minione 5 miesięcy Jerzy Ostrouch – prezes zarządu Wielospecjalistycznego szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Zarząd gorzowskiego szpitala spotkał się z dziennikarzami, nie tylko aby podsumować to co już zostało zrobione, ale także przedstawić plany i zamierzenia na najbliższe miesiące i lata. Konferencja prasowa była też okazją do podziękowań wszystkim darczyńcom, którzy w związku z pandemią koronawirusa  wsparli lecznicę finansowo i rzeczowo.

I. Inwestycje realizowane i działania w toku

1. Budowa nowego pawilonu OIOM, Kliniki Hematologii i Banku Komórek Macierzystych

To jedna z najważniejszych inwestycji gorzowskiego szpitala finansowana z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i środków własnych  lecznicy. jej całkowity koszt to około 44 mln złotych. Zgodnie z planem budowa ma się zakończyć w kwietniu 2021 roku.

Pawilon dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii i Banku Komórek Macierzystych ma 3 piętra i jest połączony z już istniejącymi budynkami. Powierzchnia zabudowy to ponad 1000 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa - ponad 2300 metrów kwadratowych. Całkowita kubatura budynku to ponad 16,7 tysiąca metrów sześciennych.

Oprócz większej intensywnej terapii (o 10 łóżek) w nowym budynku będzie też klinika hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego i bank komórek macierzystych; po oddaniu  pawilonu Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie liczył 22 łóżka , a Klinika Hematologii zyska 15 nowych miejsc (w tym 6 w pododdziale leczenia ostrych białaczek i 9 w pododdziale przeszczepowym). Nowością będzie Bank Komórek Macierzystych, który pozwoli na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego.

Akt erekcyjny pod budowę nowego obiektu został podpisany niemal dokładnie 6 lat po przekształceniu gorzowskiego szpitala w spółkę prawa handlowego.

Wykonawcą pawilonu jest firma Budimex S.A.

Obecnie zaawansowanie prac o 3-4 tygodnie wyprzedza zaplanowany harmonogram. Budowlańcy już wykonali pokrycie dachu, zamontowali 90% okien, rozpoczęli montaż elewacji z płyt ze spieków kwarcowych i zakończyli wykonywanie przyłączy sanitarnych do budynku. Teraz realizowane są prace wykończeniowo – instalacyjne: tynki, podłoża pod posadzki, instalacje elektryczne, instalacje wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wodno-kanalizacyjne i centralne ogrzewanie. Prace zewnętrzne związane są także z remontem i budową tunelu komunikacyjnego łączącego nowy pawilon z istniejącymi budynkami szpitala.

Dzięki rozbudowie o budynek dla OIOM, Kliniki Hematologii i Banku Komórek Macierzystych  lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

2. Szkoła Rodzenia i Centrum Logistyki

Decyzją Zarządu WSzW w Gorzowie Wlkp. ostatniego dnia kwietnia (30.04.2020 roku) rozpoczęto  przebudowę pomieszczeń dawnej pralni na potrzeby nowej Szkoły Rodzenia oraz Centrum Logistyki. Całość ma kosztować około 2,5 miliona złotych, a zakończenie prac ma nastąpić jesienią br.

Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego jest konsorcjum firm BLR Sp. z o.o. oraz SELEKTOR Sebastian Szymański.

Szkoła Rodzenia będzie miała do dyspozycji około 140 metrów kwadratowych, co oznacza, że niemal 3-krotnie zwiększy swoją powierzchnię. Najwięcej – około 60 m2 – zajmie sala dydaktyczno-ćwiczeniowa. Dla uczestników zajęć przewidziano osobne przestronne szatnie oraz toalety dla kobiet, mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. Dzięki podjazdowi dla wózków i odpowiedniej szerokości drzwiom w zajęciach będą mogły uczestniczyć także osoby z dysfunkcjami narządu ruchu, a osoby oczekujące na zajęcia będą mogły korzystać z poczekalni.

Część parteru i piwnicy zajmie także tworzone centrum logistyki i zaopatrzenia, które skupi rozproszone teraz w różnych częściach szpitala powierzchnie magazynowe. Znajdzie się w nim miejsce na magazyn podręczny, magazyn medyczny (ponad 200 m2), magazyn techniczny (prawie 100 m2). Swoje miejsce i szatnię będą mieli też pracownicy centrum zaopatrzenia.

Towary do i z magazynu będą  transportowane specjalnie zaprojektowaną windą o udźwigu 2500 kg.

Uwolnione powierzchnie magazynowe zostaną przeznaczone na centrum laboratoryjne.

Zmieniony zostanie punkt wydawania i przyjmowania szpitalnej bielizny; będzie miał wydzielone strefy brudną i czystą z osobnym transportem windowym. 

Przebudowa pomieszczeń dawnej pralni na potrzeby nowej Szkoły Rodzenia oraz centrum logistyki ma również na celu dostosowanie struktury komunikacyjnej, logistycznej i magazynowej szpitala do obowiązujących przepisów BHP, zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego lecznicy oraz optymalizacja wykorzystania pomieszczeń szpitala.

3.  Budowa Pododdziału Dziennej Chemioterapii

Na początku marca rozstrzygnięto przetarg, podpisano umowę i miesiąc później przekazano wykonawcy - firmie LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia - teren pod budowę Pododdziału Dziennej Chemioterapii.

Koszt budowy szacuje się na ponad 5 mln zł; inwestycję kwotą 3 mln zł dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Budowa ma się zakończyć jeszcze w 2020 r.

Całkowita powierzchnia zabudowy dla dziennego pododdziału chemioterapii to 609 m2, w tym 572,80 m2 powierzchni użytkowej. W nowym budynku zaplanowano obszerną 32-stanowiskową salę do chemioterapii, pomieszczenie do kompletowania leków, 3 gabinety lekarskie i 2 zabiegowe oraz poczekalnię dla ok. 50 pacjentów.

Program funkcjonalno-użytkowy dziennego oddziału chemioterapii wykonała stołeczna pracownia projektowa Mormor Studio, a wnętrza zaprojektowała gorzowianka Agata Stępińska-Kaczmarczyk z biura Architekt.

Przeniesienie punktów podawania chemii pacjentom onkologicznym do nowej lokalizacji pozwoli szpitalowi znacznie poprawić warunki ich leczenia. Obecnie chemioterapia realizowana jest w na terenie Oddziału Onkologii Klinicznej i Radioterapii, gdzie mieści się zaledwie 14 stanowisk. To zdecydowanie za mało, bo pacjentów wymagających takiej formy leczenie przybywa.

4. Pracownia Żywienia Pozajelitowego

Pod koniec maja szpital rozstrzygnął przetarg na adaptację pomieszczeń apteki szpitalnej na potrzeby Pracowni Żywienia Pozajelitowego. Przebudowa ma się rozpocząć w czerwcu 2020 r. Koszt utworzenia pracowni to 764 tysiące złotych. Jej wykonawcą będzie firma Septic Polska Sp. z o.o. z Poznania

Farmaceuci będą w niej (w warunkach sterylnych) przygotowywać mieszanki żywieniowe dla pacjentów Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem oraz uzupełniać witaminami i mikroelementami posiłki dla dorosłych.

W pierwszym etapie Pracownia Żywienia Pozajelitowego zostanie wyposażona w jedną komorę do przygotowywania posiłków. Docelowo w pracowni mają być dwie takie komory.

W dalszych planach szpital ma w planach także uruchomić Poradnię Żywienia Pozajelitowego. 

Żywienie pozajelitowe stosuje się u chorych (zarówno dzieci jak i dorosłych), u których żywienie przez przewód pokarmowy jest całkowicie niemożliwe lub niewystarczające.  Tą formą leczenia (żywienia) będą objęte osoby, u których stwierdzone zostały cechy niewydolności przewodu pokarmowego (niezależnie od choroby podstawowej: nowotworowej czy nienowotworowej).

5. Umowa na dofinansowanie zakupu i instalacji  na  silnik gazowy z generatorem prądu

25 maja szpital podpisał umowę na dofinansowanie zakupu i instalacji  silnika gazowego z generatorem prądu. Inwestycja będzie kosztowała pond 5 milionów złotych. Połowę jej kosztów stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Reszta to środki własne szpitala. 

W ciągu ponad roku (do listopada 2021 r.) lecznica ma wymienić wyeksploatowany park maszyn kotłowni na nowy (innowacyjny) nie wymagający stałego nadzoru oraz pozwoli na redukcję gazów cieplarnianych (ograniczenie o ok. 1/3 emisji dwutlenku węgla).

Dzięki modernizacji szpitalnej kotłowni i zakupowi nowoczesnego silnika gazowego z generatorem prądu, kupnie kotła parowego z wytwornicą pary do silnika gazowego, budowie stacji transformatorowej oraz niezbędnych instalacji technologicznych - lecznica sama na własne potrzeby będzie produkowała prąd. Produkt uboczny w postaci gorącej pary zimą będzie wykorzystywała do ogrzania szpitala, a latem po schłodzeniu będzie klimatyzowała szpitalne pomieszczenia.

Po zakończeniu prac szpital liczy na oszczędności rzędu ok. 1,5 miliona złotych.

6. Pracownia Biologii Molekularnej w Pracowni Mikrobiologii

Na potrzeby tej pracowni za pieniądze z rezerwy kryzysowej zarządu województwa lubuskiego (320 tys. złotych) szpital kupił aparat ELITe InGenius, dzięki któremu można wykonywać ok. 70 testów na obecność koronawirusa na dobę. Pozostałą część dotacji (300 tysięcy złotych) szpital przeznaczył na zakup 2 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

Pracownia mieści się na pierwszym piętrze Zakładu Mikrobiologii, który umiejscowiony jest w odrębnym budynku kompleksu na Walczaka 42, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko kontaktu personelu pracowni z pacjentami, co zapewnia wszystkim stronom pełne bezpieczeństwo mikrobiologiczne. 

W Pracowni Biologii Molekularnej zatrudnionych jest 5 diagnostów (wyspecjalizowanych w diagnostyce molekularnej i wirusologicznej) i personel pomocniczy dedykowany do badań w kierunku COVID-19.

7. Instalacja ze skroplonym tlenem medycznym

W kwietniu w kompleksie szpitalnym przy ul. Walczaka została wykonana instalacja ze skroplonym tlenem medycznym. Przy budynkach nr 7 i 8 zainstalowano 2 zbiorniki o pojemności 6 tysięcy i 3 tysiące litrów. Inwestycja, dzięki której tlen pozwala na rezygnację z butli tlenowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest prowadzenie tlenoterapii u pacjentów z koronawirusem, do której potrzeba znacznych ilości tlenu.

W efekcie dodatkowo aż 80 łóżek jest tlenoterapii. Do tej pory tlen był podawany za pośrednictwem butli tlenowych, obecnie mają je zastąpić specjalne instalacje ze skroplonym tlenem. Ministerstwo Zdrowia przekazało gorzowskiej lecznicy na realizację tej inwestycji prawie pół miliona złotych.

Stworzona do tej pory instalacja zagwarantowała możliwość prowadzenia intensywnej tlenoterapii dla 80 łóżek, w tym 20 łóżek OIOM o jeszcze większym zapotrzebowaniu na tlen.

Drugi etap tej inwestycji polegał na stworzeniu dodatkowych instalacji i montażu kolejnych 2 zbiorników na tlen o pojemności 3000 litrów. Dzięki temu można  zabezpieczyć w tlen kolejne 100 łóżek przewidzianych dla pacjentów z COVID-19.

Tlen medyczny to najbardziej życiodajny gaz, który jest używany do resuscytacji, wspomagania oddychania i wentylacji płuc przy leczeniu zaburzeń oddychania.

8. Utworzenie Poradni Geriatrii

W połowie stycznia (14 stycznia 2020 r.) Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. uruchomił Poradnię Geriatryczną skierowaną do osób po 60. roku życia.

Poradnia jest czynna dwa razy w tygodniu, a świadczeń udziela dr Beata Trzcińska-Butkiewicz. Opieką zostało objętych 171 pacjentów.

W poradni pacjenci mają zapewnioną kompleksową opiekę z uwzględnieniem chorób przewlekłych pojawiających się po 6. dekadzie życia, wymagających wielokierunkowych działań m.in. lekarskich, pielęgniarskich i rehabilitacyjnych.

W kwietniu w związku z pandemią poradnia była zamknięta, a w maju zaczęła udzielać świadczeń na zasadzie teleporad. Dr Beata Trzcińska – Butkiewicz udzieliła 40 takich porad.

Powstanie poradni to efekt ścisłej współpracy  lecznicy z Gorzowską Radą Seniora.

9. Nowoczesny laser na oddział okulistyki

W I półroczu 2020 r. szpital kupił laser do selektywnej traubekuloplastyki (SLT) dla Oddziału Okulistycznego. To urządzenie służące do obniżenia ciśnienia śródgałkowego stosowanego w leczeniu jaskry. Aparat (kosztował ok. 190 tysięcy złotych) kupiony przez zarząd szpitala umożliwia okulistom poszerzenie możliwości terapeutycznych u pacjentów chorujących na jaskrę, a zastosowanie lasera pozwoli na ograniczenie leczenia farmakologicznego lub późniejsze włączenie leków do terapii.

Laser kupiony przez WSzW w Gorzowie – Nd YAG firmy Elex - ma zdwojoną częstotliwość (podstawową 1064 nm i drugą harmoniczną 532 nm). Zabiegi wykonywane metodą STL są bezpieczne dla pacjentów i rzadko obserwuje się działania niepożądane.

Dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie wyposażenie Oddziału Okulistycznego oznacza także podniesienie prestiżu, zwiększenie rentowności, a przede wszystkim dołączenie do grona innych placówek, które świadczą te usługi.

10. Współpraca z  Teatrem im. J. Osterwy

W lutym 2020 r. szpital nawiązał współpracę z Teatrem im. J. Osterwy, dzięki któremu pacjenci Centrum Zdrowia Psychicznego (oddziału dziennego) uczestniczyli (do czasu wystąpienia pandemii i zawieszenia działalności przez teatr) w zajęciach arteterapii. Dzięki podpisanemu porozumieniu pacjenci Centrum Zdrowia Psychicznego uczestniczyli w spotkaniach autorskich, rozmowach o teatrze, w przygotowaniach do spektakli w pracowniach teatralnych, działaniach mających wpłynąć na rozwijanie pasji pozaartystycznych i bezpłatny udział w próbach generalnych realizowanych przez teatr spektakli.

II. Działania związane z pandemią koronawirusa

1. Uruchomienie jednoimiennego szpitala zakaźnego

Decyzją Ministra Zdrowia na bazie Oddziału Reumatologii i Chorób Płuc oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych zlokalizowanych na terenie Zespołu szpitalnego przy ul. Walczaka Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie utworzył Jednoimienny Szpital Zakaźny. Dotychczasowych pacjentów oddziału płucnego i ZOL ewakuowano do innych lecznic.

Do hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przygotowano miejsc 200 miejsc (w tym 20 stanowisk intensywnej terapii). Łączny koszt uruchomienia Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego to ok. 20 mln zł.

Od połowy marca do 8 czerwca w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym hospitalizowanych było 241 osób. U trzech wynik wymazu na obecność koronawirusa był pozytywny.

Dla (30) osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji szpital w jednym z gorzowskich hoteli (Hotel Gorzów) uruchomił izolatorium. W innym gorzowskim hotelu (Hotel Gracja) szpital uruchomił miejsca odosobnienia dla pracowników szpitala.

2. Testy PCR Real Time dla pracowników szpitala

Zarząd szpitala stworzył pracownikom lecznicy możliwość przebadania się w kierunku obecności koronawirusa. Jako pierwsi z tej możliwości skorzystali pracownicy Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Co istotne: dla tych oddziałów testy są wykonywane regularnie co kilkanaście dni. Zestawy testowe  trafiły też do innych 47 komórek medycznych szpitala. Wśród nich są m.in. oddziały szpitalne, poradnie i zakłady diagnostyczne. Wymazy z nosa lub nosogardzieli zostały pobrane od 1264 osób. Wszystkie wyniki testów były negatywne.

Wykonano również 430 badań serologicznych na obecność przeciwciał SARS-CoV-2.

3.  Testy PCR Real Time dla pracowników oświaty

Jako pierwszy w Polsce gorzowski szpital rozpoczął badania w kierunku koronawirusa wśród pracowników oświaty (otwierających się po „koronawirusowej przerwie” przedszkoli i żłobków). Wspólnie z Urzędem Miasta i Miejskim Zakładem Komunikacji w Gorzowie uruchomiony został mobilny punkt pobierania wymazów z nosa i nosogardzieli. Docelowo w tej formie ma zostać przebadanych 900 osób. Badania ciągle trwają. Do końca maja z tej formy badania skorzystało 500 osób.

Badanie RT-PCR jest badaniem wykonywanym techniką amplifikacji kwasu nukleinowego. Badanie RT-PCR jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO).

4. Specjalne linie autobusowe dla pracowników szpitala w okresie pandemii

We współpracy z Urzędem Miasta Gorzów Wlkp. i Miejskim Zakładem Komunikacji uruchomiona została specjalna linia autobusowa dla pracowników szpitala w okresie pandemii. Każdy pracownik szpitala został wyposażony w specjalny identyfikator, dzięki któremu mógł korzystać z dedykowanych pracownikom szpitala linii autobusowych.

Początkowo linie obsługiwały zespól szpitalny przy ul. Dekerta, po kilku dniach trasa przejazdu autobusów została tak zmieniona, aby mogli z niej korzystać także pracownicy lecznicy zatrudnieni w zespole szpitalnym przy ul. Walczaka.

5.   Wsparcie psychologiczne dla pracowników szpitala w okresie pandemii

Każdy pracownik potrzebujący wsparcia (bez względu na stanowisko, formę i długość zatrudnienia), mógł i nadal może skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Psycholog dyżuruje codziennie w dni powszednie. Każdemu dzwoniącemu szpital zapewnia anonimowość.

6. Wideoporady w gabinetach POZ

W marcu 2020 r. szpital w Gorzowie uruchomił możliwość konsultacji medycznych za pomocą transmisji video. Na początku walki z pandemią szpital najpierw uruchomił możliwość odbywania wizyt lekarskich w gabinetach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na zasadzie teleporad, wkrótce możliwość ta została rozszerzona i dzięki specjalnej platformie szpital uruchomił dwa wideogabinety (jeden dla osób dorosłych, jeden dla dzieci).

7. Bramki termowizyjne do pomiaru temperatury

Na początku kwietnia przy głównym wejściu do szpitala i w wejściu do Ośrodka Radioterapii ustawione zostały kupione przez szpital bramki termowizyjne do bezdotykowego pomiaru temperatury. Bramki przypominające wyglądem te spotykane na lotniskach i w muzeach mierzą temperaturę ciała każdej osoby wchodzącej do lecznicy.

Te nowoczesne urządzenia pozwalają w szybki, bezdotykowy i precyzyjny sposób zmierzyć temperaturę ciała człowieka. Pomiar odbywa się poprzez zbliżenie czoła lub nadgarstka do działającego na podczerwień czujnika znajdującego się na jednej z krawędzi urządzenia. W przypadku wykrycia podwyższonej temperatury urządzenie emituje alarmowy sygnał dźwiękowy oraz świetlny.

Bramki liczą i rejestrują liczbę przeprowadzonych kontroli, pomiary temperatur oraz wywołane alarmy. Co ważne, ich działanie jest niegroźne dla kobiet w ciąży i osób z rozrusznikami serca. Urządzenia tego typu mogą pracować bez zakłóceń  nawet w temperaturze do minus 10 s5topni C. Urządzenie waży ok. 50 kg. Jest ognioodporne oraz odporne na wilgoć.

III. Inwestycje ukierunkowane na dzieci

1. Przebudowa wejścia na SOR

Bezpieczeństwo przyjęcia i pobytu najmłodszych pacjentów to jeden z priorytetów zarządu WSzW w Gorzowie. To właśnie z myślą o dzieciach szpital przebudowuje wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po zakończeniu inwestycji (w I półroczu 2020 r.)  najmłodsi pacjenci udający się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej będą korzystać z osobnego wejścia do szpitala. Głównym celem tej inwestycji jest oddzielenie dróg przemieszczania się osób dorosłych i seniorów od dzieci, po to, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich grup naszych pacjentów.

W ramach inwestycji powstaje nowy chodnik, kładka do budynku i wiatrołap chroniący pacjentów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

2.  Windy na Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej

Wymieniono 2 windy dedykowane dla oddziału dziecięcego w budynku H. Stare, wysłużone windy pamiętające jeszcze czasy budowy szpitala (czyli połowę lat 80. XX wieku) zastąpiły nowe, przestronne dźwigi dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - jeden z nich to dźwig osobowy, a drugi osobowo-towarowy z energooszczędnym napędem elektrycznym. Konieczne było powiększenie otworów drzwiowych do 90 cm (wg normy) w szybie windowym co wiązało się z koniecznością cięcia w żelbecie, ale metodą bezudarową.

Przyciski z numerami kondygnacji są opisane także w alfabecie Braille'a, a każdorazowe uruchomienie windy wywołuje komunikaty głosowe o kierunku jazdy i ostrzeżenia o zamykaniu lub otwieraniu się drzwi. Windy posiadają kamery do monitoringu bezpieczeństwa. Kabiny wyposażone są w dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną oraz mechaniczną. Posiadają także łączność awaryjną GSM dla służb ratowniczych, wzmocnioną specjalnie do tego celu zainstalowaną na dachu budynku anteną GSM. Przebudową i wymianą zajęła się firma  Winda Warszawa Sp. z o.o., a wartość inwestycji to blisko 500 tys. zł.

3. Bajeczna poczekalnia POZ dla dzieci

W styczniu br. Katarzyna i Tomasz Kwiatkowscy z firmy Artystyczne Malowanie Wnętrz Dekotrend pomalowali ponad 20 m2  powierzchni w poczekalni POZ dla  dzieci oczekujących na wizytę w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Teraz na małych pacjentów  spoglądają m.in. pingwiny z Madagaskaru, Kubuś Puchatek, Myszka Miki czy rybki Nemo i Dory.

Wykonanie dzieła zajęło artystom 3 dni, a koszt tych prac to około 3 tysięcy złotych.

IV.  Stopniowe wznawianie pracy poradni specjalistycznych, zakładów diagnostycznych oraz przyjęć planowych na oddziały szpitalne

W maju 2020  r. szpital rozpoczął stopniowe wznawianie pracy szpitalnych oddziałów, poradni i zakładów diagnostycznych. Każdy pacjent przy przyjęciu do szpitala ma pobierany wymaz z nosa do badań w kierunku koronawirusa. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu jest przyjmowany na oddział.

Od 4 czerwca szpital przywrócił możliwość uczestniczenia w porodzie osobie towarzyszącej rodzącej. Warunkiem jest jednak posiadanie przez tę osobę negatywnego wyniku testu na koronawirusa (ważnego max. 5 dni).

Do pracy wracają też poradnie specjalistyczne. Tam, gdzie niemożliwe jest przyjęcie pacjentów osobiście – są one realizowane w trybie teleporad.

V. Działania zaplanowane do końca 2020 r.

1. Praca nad przygotowaniem nowej strategii funkcjonowania szpitala do roku 2025

Praca nad przygotowaniem nowej strategii funkcjonowania szpitala uwzględniającej:

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia w zakresie dostosowania jednostek szpitalnych

- Minimalnych  obsad pielęgniarskich

- Starania zmierzające do lepszego zabezpieczenia i poprawy realizacji  potrzeb zdrowotnych pacjentów

2. Podjęcie starań o zwiększenie kontraktu

Podjęcie starań o zwiększenie kontraktu poprzez poszerzenie zakresu świadczonych procedur specjalistycznych w szpitalu o:

      - Chirurgię naczyniową

      - Kardiochirurgię

      - Kardiotoksyczność

      - Poszerzenie zakresu działania Centrum Zdrowia Psychicznego

3. Budowa poczekalni dla pacjentów POZ i Izby Przyjęć

W czerwcu ma zostać ogłoszony przetarg na utworzenie nowej przestronnej poczekalni dla osób oczekujących w Izbie Przyjęć i do gabinetów Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. W czerwcu ma zostać ogłoszony przetarg, a całość inwestycji ma się zakończyć do końca listopada br. Poczekalnia powstanie dzięki zabudowaniu części parkingu (pod wiatą dla karetek SOR); ma zwiększyć komfort oczekiwania i bezpieczeństwo pacjentów. Koszt inwestycji to ok. 1 mln zł.

Inwestycja zostanie przeprowadzona z darowizn przekazanych szpitalowi przez darczyńców w dobie pandemii. Informacja o źródłach finansowania zostanie umieszczona w nowych pomieszczeniach w formie tablicy.

4.   Utworzenie Centrum Opieki Ambulatoryjnej

Poprawa funkcjonowania opieki ambulatoryjnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Skupienie w jednym miejscu wszystkich poradni specjalistycznych  zgodnie z przynależnością do konkretnych oddziałów, w tym przeniesienie Wojewódzkiej Przychodni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej do zespołu szpitalnego przy ul. Dekerta.

5.   Termomodenizacja budynków 

W II półroczu 2020 r. WSzW w Gorzowie Wlkp. zamierza rozpocząć prace związane z termomodernizacją budynków. Zakres prac obejmuje wymianę elewacji wraz z dociepleniem ścian zewnętrznych, usunięcie azbestu znajdującego się w ścianach, wymianę oświetlenia na energooszczędne LED, wymianę wyłączników mocy na wyposażone w napędy umożliwiające zdalnie sterowane, montaż zaworów wraz z licznikami energii w celu rejestracji zużycia energii, zamontowanie centralnej klimatyzacji, montaż paneli fotowoltaicznych.

Koszt: ok. 50 mln złotych

6. Przygotowanie koncepcji wykorzystania pomieszczeń szpitalnych uwolnionych w wyniku przeniesienia OIOM i Kliniki Hematologii

Przygotowanie założeń do realizacji modernizacji bloku operacyjnego wraz z modułowymi salami operacyjnymi i systemami wsparcia zabiegów.

W skrzydle H utworzenie skoncentrowanego zespołu opieki nad dzieckiem poprzez przeniesienie Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej, rozbudowę Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej wraz z zapleczem diagnostyczno-ambulatoryjnym.

7. Zespół opieki nad pacjentami przewlekle chorymi

W oparciu o potencjał tworzony w związku z działaniami Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego utworzenie zespołu opieki nad pacjentami przewlekle chorymi.

8. Zakup angiografu

Na początku kwietnia prezydent i radni gorzowskiej Rady Miasta Gorzowa zdecydowali o wsparciu szpitala w Gorzowie kwotą 2,5 mln zł na zakup angiografu do szpitala zakaźnego. 

Szpital przygotowuje opis zamówienia niezbędny do ogłoszenia przetargu na zakup urządzenia.

Angiograf to urządzenie służące obrazowaniu medycznemu i wizualizacji naczyń krwionośnych oraz organów ciała (żyły, komory serca oraz tętnice). Wykorzystywane jest do leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz w procedurach z zakresu chirurgii naczyniowej. Po ustaniu pandemii angiograf będzie służył wszystkim pacjentom pracowni hemodynamiki.

9. Centrum Laboratoryjne

W pomieszczeniach po magazynach zarząd szpitala w Gorzowie zamierza ulokować centrum laboratoryjne. Swoje miejsce znajdą tam Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej  z Bankiem Krwi oraz Zakład Mikrobiologii, w skład której wejdzie Pracownia Mikrobiologii i Pracownia Mikrobiologii Genetycznej.

Działalność Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi jest związana z wykonywaniem (w trybie całodobowym) badań z zakresu immunologii transfuzjologicznej oraz z zaopatrywaniem oddziałów szpitalnych w krew i jej składniki przez całą dobę. W Pracowni przeprowadzane są badania związane z przetaczaniem krwi i badania immunohematologiczne na potrzeby leczenia krwią. Do zadań Banku Krwi należy składanie zamówień na krew i jej składniki, odbiór krwi, przechowywanie, wydawanie oraz prowadzenie sprawozdawczości zużycia krwi i jej składników.

Zakład Mikrobiologii wykonuje m.in. diagnostykę mikrobiologiczną zakażeń miejscowych, układowych i uogólnionych. Wykonuje też posiewy moczu, wymazów, wydzielin, płynów z jam ciała w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych, a także posiewy w kierunku grzybów drożdżopodobnych. Diagności zajmują się także badaniami przesiewowymi kierunku paciorkowca (dla kobiet w ciąży).

W ramach diagnostyki w Zakładzie Mikrobiologii prowadzone są także badania epidemiologiczne, w tym kontrola mikrobiologiczna środowiska szpitalnego oraz kontrola jakości badań mikrobiologicznych.

A.W.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x