2020-06-10, Mija dzień
Procesje wokół kościołów, bez wielkiej celebry – tak będzie wyglądało jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego.
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa zmieniają się zasady obchodów procesji Bożego Ciała, które przejdą w czwartek przez Gorzów. Do tej pory było tak, że odbywała się jedna zbiorcza procesja do katedry. W tym roku takowa się nie odbędzie, natomiast pójdą procesje wokół kościołów parafialnych.
Także lubuscy biskupi pojadą do małych miejscowości.
Bp Tadeusz Lityński pojedzie do Wielisławic koło Strzelec Krajeńskich. Procesja wokół kościoła wyruszy tam po mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. Bp Stefan Regmunt uda się do Zaboru niedaleko Zielonej Góry. Procesje zaplanowano tam po mszy św. sprawowanej o godz. 11.30. Natomiast bp Paweł Socha będzie przewodniczył mszy św. i procesji eucharystycznej o godz. 12.00 w Opalewie koło Świebodzina.
Bardzo stare święto
Boże Ciało to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego czyli po Zielonych Świątkach.
To tak zwane święto nakazane, czyli katolicy są zobligowani do uczestnictwa w mszach. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium, dzisiejszym Liege, w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego
W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Boże Ciało i prawie Oscar
Boże Ciało stało się jednym z motywów i tytułem głośnego filmu Jana Komasy. Obraz ten zdobył niemal wszystkie liczące się polskie nagrody filmowe. Był kolejnym polskim filmem, który w krótkim czasie znalazł się na tzw. wąskiej liście nominowanych do Oscara. I choć głównej nagrody filmowego świata nie zdobył, to jednak przysporzył autorowi, ale i polskiej kinematografii wiele sławy. Zwrócił też uwagę na polski aspekt katolicyzmu w wydaniu ludowym.
Do dziś bowiem na Podhalu czy w Łowiczu można zobaczyć procesje Bożego Ciała, w których idą wierni ubrani w stroje ludowe. Fenomenowi kulturowemu Bożego Ciała w Polsce przyglądają się także naukowcy, których frapuje łączenie obrzędu religijnego z ludowym sposobem obchodów przeniesionym nawet do wielkich miast.
Roch
Korzystałam między innymi z pracy Marceli Szymańskiej o fenomenie dywanów kwiatowych w obrzędowości Bożego Ciała, https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=fenomen+kulturowy+bo%C5%BCe+cia%C5%82o.
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.