2020-06-26, Mija dzień
Jest chorobą cywilizacyjną. Pierwszą niezakaźną epidemią XXI wieku. Choruje na nią co 14. dorosły Polak, choć cukrzyca – bo o niej mowa - dotyczy także dzieci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie co 5 sekund ktoś się dowiaduje, że ma cukrzycę, a co 10 ktoś umiera z powodu jej powikłań.
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do niewydolności najważniejszych narządów takich jak: serce, mózg czy nerki. Okazją do poznania choroby jest przypadający w sobotę (27 czerwca) Dzień Walki z Cukrzycą.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Trudno ją zdiagnozować, bo u każdego chorego może objawiać się w inny sposób.
- Wyróżniamy kilka typów cukrzycy mówi dr Iwona Pestrowicz, diabetolog z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - W zależności od tego, czy mamy do czynienie z cukrzycą typu 1 (tzw. cukrzyca młodzieńcza), typu 2 (tzw. cukrzyca wieku dojrzałego) czy cukrzycą ciążową objawy mogą być całkiem inne. Jednak naszą uwagę powinno zwrócić częste oddawanie moczu, wzmożony apetyt, suchość w ustach, spadek masy ciała, problemy ze wzrokiem, ciągłe uczucie zmęczenia, senność, apatia i trudności z koncentracją.
Przyczyny powstawania cukrzycy nie są jeszcze do końca poznane. Główną rolę w jej powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne oraz środowiskowe (jak nadwaga, otyłość, wskaźnik BMI powyżej 30).
Cukrzyca typu 1 występuje, gdy trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny lub nie produkuje jej wcale. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia komórek beta odpowiedzialnych za produkcję tego hormonu. Cukrzyca typu pierwszego rozpoczyna się nagle.
Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się zmniejszoną czułością tkanek organizmu na hormon (tzw. insulinoopornością). Trzustka osoby chorej na ten typ cukrzycy nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć takiej ilości insuliny jaką potrzebuje organizm osoby chorej.
- Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale można ją bardzo skutecznie kontrolować, by nie dopuścić do groźnych powikłań - dodaje dr Pestrowicz. - Warto pamiętać o tym, że przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można dożyć nawet późnej starości. Leczenie cukrzycy polega na systematycznym podawaniu insuliny, utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, zmiana diety i ścisłej współpracy z diabetologiem i dietetykiem.
Zdecydowana większość pacjentów w Polsce to diabetycy typu 2 (cukrzyca wieku dojrzałego). W leczeniu tej choroby pomocne mogą być zioła i leki roślinne, takie jak cynamon, kolendra, stewia czy morwa biała. Są one dobrze tolerowane i rzadko wywołują działania uboczne. Ich działanie przeciwcukrzycowe jest jednak zbyt słabe, aby mogły zastąpić leczenie farmakologiczne.
Dzień Walki z Cukrzycą organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Święto upamiętnia rocznicę odkrycia insuliny. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby.
Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło. Obecne we wszystkich kulturach świata. Symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem zjednoczenia.
Od 2006 r. w Polsce diabetycy są bezpłatnie wyposażani w błękitne opaski na ręce, które mają pomóc w sytuacji zagrożenia życia. Instrukcja zawarta na opasce pozwala na właściwe działanie osób postronnych oraz postawienie szybkiej diagnozy przez personel medyczny.
A.W.
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.