2020-07-08, Mija dzień
Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie po raz czwarty z rzędu otrzymał absolutorium. Zgromadzenie wspólników przyjęło sprawozdanie z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe gorzowskiej lecznicy za ostatnich 12 miesięcy i nie szczędziło pochwał.
- Szpital w Gorzowie jest przykładem dla polskiej służby zdrowia jak w trudnych czasach pandemii, można sobie poradzić z opieką nad pacjentami i nie zwalniać tempa prac inwestycyjnych, z efektów których już niebawem będą korzystać chorzy nie tylko z północnej części regionu – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.
Jerzy Ostrouch i Robert Surowiec już od 4 lat wspólnie zarządzają Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp, zaś miniony rok 2019 to rok rekordowych inwestycji w zdrowotne bezpieczeństwa mieszkańców województwa. Rozpoczęła się budowa pawilonu medycznego dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych, a pierwszych pacjentów przyjął Ośrodek Radioterapii i dwa (jedne z najnowocześniejszych w Polsce) akceleratory. W 2019 r. zostały przygotowane pomieszczenia na nowy rezonans magnetyczny i aparat RTG przekazany szpitalowi przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wymienione elementy sieci wodociągowej w zespole szpitalnym przy ul. Walczaka.
W minionym roku szpital rozszerzył zakres świadczonych usług medycznych o nowe świadczenia z zakresu wsparcia i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi i trudnościami adaptacyjnymi. Było to możliwe dzięki utworzeniu Centrum Zdrowia Psychicznego w ramach programu pilotażowego realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Zarząd gorzowskiego szpitala nie zwalnia tempa i w 2020 roku realizuje równie ambitne plany. W tym roku zamierza ukończyć budowę pawilony dla OIOM-u, hematologii i Banku Komórek Macierzystych, otworzyć nową Szkołę Rodzenia i centrum logistyki, wybudować Dzienny Oddział Chemioterapii oraz Pracownię Żywienia Pozajelitowego. Jedną z kluczowych inwestycji będzie też zakup i instalacja silnika gazowego z generatorem prądu, który w pełni uniezależni szpital od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Produkt uboczny w postaci gorącej pary zimą będzie wykorzystywany do ogrzania szpitala, a latem po schłodzeniu będzie schładzał szpitalne pomieszczenia. Ta inwestycja sprawi, że lecznica będzie w stanie zredukować gazy cieplarniane i ograniczy o ok. 1/3 emisję dwutlenku węgla.
- Realizacja tych inwestycji nie byłaby możliwa bez mocnego wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. W 2019 r. samorząd wojewódzki dofinansował szpitalne inwestycje kwotą 9,8 mln zł. W 2020 r. zawarliśmy umowy na kwotę 8,3 mln zł – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W 2019 roku był 6. rokiem funkcjonowania gorzowskiego szpitala w formie spółki prawa handlowego i 6. rokiem osiągania dodatniego wyniku finansowego.
Agnieszka Wiśniewska
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.