2020-07-19, Mija dzień
Najpierw na spotkanie z Zofią Mąkosą a potem z Agnieszką Krawczyk zapraszaj bibliotekarze od Herberta. Choć spotkania w Internecie, to jednak nie wato ich przegapić.
Dwie pisarki, dwie różne autorki, a jednak będzie można je w najbliższym czasie spotkać w Książnicy Wojewódzkiej. Tyle tylko, że potrzebne jest medium – czyli komputer z dostępem do Internetu i wejściem na stronę Facebooka. Najpierw pani Zofia Mąkosa a potem pani Agnieszka Krawczyk
Chwalimskie i nie tylko przygody Tili
Już w poniedziałek, 20 lipca o 10.00 rozpocznie się w Internecie pierwsze spotkanie z niezmiernie popularną w regionie pisarką Zofią Mąkosą. Autorska Wendyjskiej winnicy, czyli trylogii z Matyldą Neumann w roli głównej była pierwszą pisarką, z którą bibliotekarze przeprowadzili wywiad rzekę w ramach projektu „Z książką w plenerze”.
Będzie to niezwykłe spotkanie, bo w formie wywiadu, który poprowadziła dziennikarka Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Ekipa z Książnicy Herberta pojechała do pani Zofii Mąkosy, a ona zabrała ich w miejsca, w których dzieją się losy bohaterów jej książek, czyli do Chwalimia, nad jezioro Święte, na ewangelicki cmentarz, na którym pochowani byli przodkowie Marty i Matyldy Neumann oraz Janki Kaczmarek-Gogol. Potem pojechali do Kargowej i innych miejsc, w których dzieje się opowieść.
Spotkania z Zofią Mąkosą trwać będą od poniedziałku do czwartku o 10.00 na facebookowej stronie Książnicy, tak aby w piątek obejrzeć cały materiał.
Niezwykłe spotkanie stało się możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach„Partnerstwo dla książki” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warto dodać, że spotkanie z Zofią Mąkosą otwiera cykl spotkań z pisarzami z regionu, bo bibliotekarze pojechali także do Barlinka do Iwony Żytkowiak, pisarki, która ma na koncie kilkanaście już powieści w większości dziejących się także w Barlinku. Odbyło się także spotkanie z prof. Marcelim Tureczkiem, historykiem, specjalistą od inskrypcji na dzwonach oraz znawcą dziejów regionu Międzyrzecza i okolic. Planowane jest także spotkanie ze Zbigniewem Rudzińskim, przewodnikiem turystycznym, organizatorem życia turystycznego oraz autorem poczytnych przewodników. Te spotkania kolejno będą wchodzić na strony Książnicy.
Opowieści z różnych miejsc
Już we wtorek, też dzięki Facebookowi, Książnica zaprasza na spotkanie z Agnieszką Krawczyk. Tak o niej pisze jej wydawca:Agnieszka Krawczyk to polska pisarka, autorka m.in. popularnej serii książek obyczajowych „Czary codzienności” oraz powieści kryminalnych „Morderstwo niedoskonałe” i „Dziewczyna z aniołem”.
Agnieszka Krawczyk urodziła się 26 lipca 1972 w Krakowie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po studiach pracowała jako dziennikarka w krakowskich dziennikach oraz wydawnictwach. W 2009 roku wydała swoją pierwszą powieść „Napisz na priv”. Potem przyszły następne. Wśród nich znajduje się seria „Czary codzienności”, w skład której wchodzą książki „Siostry”, „Przyjaciele i rywale” i „Słoneczna przystań”, oraz seria „Magiczne miejsce”, na którą składają się powieści „Magiczne miejsce”, „Dolina mgieł i róż”, Ogród księżycowy” oraz „Jezioro szczęścia”.
Autorka pisze także kryminały. W tym modne kryminały retro, których akcja dzieje się w Krakowie, w tym „Dziewczynę z aniołem” oraz „Noc zimowego przesilenia”.
Spotkanie zacznie się na stronie Facebooka o 13.00.
roch
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.