2020-08-21, Mija dzień
Istniejące od dwóch lat nowe przepisy regulujące działalność specjalnych stref ekonomicznych jeszcze bardziej otworzyły je na inwestycje, ale nie tylko. Znacząco wzrosła bowiem współpraca SSE z otoczeniem naukowym.
- Na przykładzie przedsiębiorców z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (K-S SSE) możemy obecnie stwierdzić, że faktem jest to, że coraz częściej firmy funkcjonujące w obszarze naszego oddziaływania prowadzą kształcenie kadr we współpracy z uczelniami i szkołami branżowymi wszystkich szczebli – mówi Krzysztof Kielec, prezes K-S SSE. – Jako Strefa wspieramy ten proces. Z jednej strony z grona naszych partnerów biznesowych wyszukujemy firmy gotowe podjąć się szkolenia studentów i uczniów, z drugiej wsłuchujemy się w potrzeby placówek oświatowych, w jakim kierunku to szkolenie powinno się odbywać. Tego rodzaju współpraca pozwala firmom na przygotowanie sobie dobrego pracownika, a kształcący się młody człowiek ma możliwość odbycia profesjonalnych praktyk zawodowych – dodaje.
Dobrym przykładem pokazującym wzorcową współpracę z otoczeniem biznesowym jest Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Dzięki prowadzonym od lat na szeroką skalę działaniom uczelnia zapewnia studentom wysoki poziom kształcenia, różnorodność, atrakcyjność nauczania i zdobycie wysokich oraz cenionych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych.
- To ma potem wpływ na podnoszenie jakości i prestiżu naszej uczelni, a o tym, że jesteśmy coraz bardziej doceniani i zauważani świadczą tegoroczne wyniki rankingu portalu edukacyjnego „Perspektywy dla najlepszych polskich uczelni”. W tym roku w kategorii ,,Prestiż’’ znaleźliśmy się w grupie pięćdziesięciu najlepszych uczelni w kraju, co nas dodatkowo motywuje do jeszcze cięższej pracy – cieszy się rektor gorzowskiej akademii, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.
Dr Aleksandra Radomska-Zalas, dziekan Wydziału Technicznego w AJP, dodaje, że największym atutem uczelni jest to, że bardzo mocno postawiła na kształcenie ściśle związane z potrzebami miasta i regionu, a współpraca z firmami ma często charakter dualny.
– Dlatego tak ważna w tym wszystkim jest nasza współpracami z różnymi instytucjami, takimi jak Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Lubuski Klaster Metalowy czy choćby Miasto. Wynikiem takiej współpracy jest szereg projektów, które aktualnie realizujemy, a ich głównym celem jest stałe podnoszenie jakości kształcenia – zaznacza.
Jednym z efektów współpracy z różnymi instytucjami gospodarczymi jest projekt „Rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu w Gorzowie Wielkopolskim – projektowanie i prototypowanie samochodów solarnych i elektrycznych”. Projekt otrzymał finansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę prawie 6 milionów złotych, realizowany jest w partnerstwie przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Centrum Informatyczne 4 Systems oraz Centrum Badawczo–Rozwojowe Mobir.
- Realizując obecnie wiele projektów uznaliśmy, że przydałby się także taki, dzięki któremu mieszkańcy Gorzowa zyskaliby szereg innowacji – kontynuuje dr Aleksandra Radomska-Zalas. - Chodzi o pokazanie młodzieży w naszym regionie, że nie musi wcale daleko wyjeżdżać, nie musi szukać innych uczelni, żeby tworzyć innowacje i nowości. Chcący u nas studiować młodzi ludzie będą mogli uczyć się tworzyć nowoczesne rzeczy. Nie tylko w zakresie samochodów, o których mówimy ale ogólnie w obszarze innowacji – dodaje dziekan.
Głównym celem projektu jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie projektowania i prototypowania samochodów solarnych i elektrycznych, jak również włączenie pracodawców w dostosowanie i realizację programów kształcenia, certyfikowane szkolenia, dodatkowe zajęcia praktyczne i programy stażowe w firmach. Projektem objęci zostali wszyscy studenci Wydziału Technicznego, czyli mechaniki i budowy maszyn, informatyki, automatyki i robotyki, inżynierii bezpieczeństwa oraz energetyki. Umożliwi to pracę w interdyscyplinarnych grupach oraz uzyskanie specjalistycznej wiedzy nie tylko z obszaru studiowanego kierunku.
- Od wielu lat wspólnie z Akademią realizujemy projekty mocno powiązane z regionalnym przemysłem – zwraca uwagę Maciej Borowski, menadżer projektów inwestycyjnych w K-S SSE. – Doskonale wiemy czego oczekują przedsiębiorcy i te oczekiwania są realizowane we współpracy z uczelnią. To co jest wzorcowo realizowane na Wydziale Technicznym, to nic innego jak odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy. To, że uczelnia kształci na wysokim poziomie jest możliwe dlatego, że nauczanie teoretyczne jest w silnym połączeniu z profesjonalną praktyką – wyjaśnia.
Maciej Borowski przyznaje, że dzisiaj, aby mieć dobrego pracownika trzeba najpierw zaangażować się w jego wyszkolenie.
- Dobrze realizowane kształcenie na studiach umożliwia młodym pracownikom po uzyskaniu dyplomu rozpoczęcie wysokopłatnej pracy w zakładzie. Nowy pracownik od razu wchodzi do zakładu pracy świetnie przygotowany. Za tym idą naprawdę dobre wynagrodzenia. Dlatego zachęcamy do studiowania w Gorzowie i podejmowania potem pracy w regionie – kończy.
Dodajmy, że poza studentami Wydziału Technicznego z efektów projektu w pierwszej kolejności skorzysta otoczenie przemysłowe, szczególnie związane z branżą motoryzacyjną oraz mechaniczno-informatyczną. Ważnym elementem jest także możliwość włączenia się w realizację projektu uczniów szkół technicznych m.in. Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz naszego regionu jak Zespołu Szkół Samorządowych z Witnicy.
RB
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.