2020-08-27, Mija dzień
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. rozpoczyna dziś (27 sierpnia) kampanię społeczno-edukacyjną pt. „Koronawirus jest śmiertelny. Zachowuj się bezpiecznie”. W pierwszej odsłonie potrwa ona do końca września br., a jej celem jest przypomnienie i utrwalenie właściwych zasad postępowania w czasie pandemii, by ograniczyć liczbę zachorowań na COVID-19.
Kampanię inauguruje dziś (27 bm.) wideokonferencja prasowa z udziałem dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta profilaktyki i terapii zakażeń ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, pediatry, naukowca i nauczyciela akademickiego.
Do udziału w akcji szpital zaprosił instytucje i gminy subregionu gorzowskiego województwa lubuskiego. Partnerstwo w kampanii przyjęło już 7 samorządów; są to gminy: Słońsk, Krzeszyce, Zwierzyn, Skwierzyna, Drezdenko, Sulęcin i Strzelce Krajeńskie. Dzięki tej współpracy kampania ma szansę dotrzeć do tamtejszych mieszkańców.
- Kampania będzie widoczna – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Przychylnie do naszych działań podeszły media, Miejskie Centrum Kultury oraz Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. Na nośnikach, które te instytucje mają do swojej dyspozycji pojawią grafiki dotyczące zapobiegania zakażeniom. Głęboko wierzymy, że razem możemy dotrzeć do większej grupy odbiorców, a tym samym znacząco wpłynąć na ograniczenie liczby zachorowań.
Kampania „Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie” to graficznie przedstawiona instrukcja : Myj ręce, zakrywaj usta i nos, nie dotykaj twarzy, zachowuj odstęp do innych, dezynfekuj telefon.
Kreację graficzną kampanii przygotował sam szpital.
- Pragniemy, aby mieszkańcy województwa lubuskiego mieli dostęp do najlepszych ekspertów, którzy w jasny i przystępny sposób potrafią mówić o sprawach trudnych, dlatego kampanię zaczynamy od spotkania z doktorem Pawłem Grzesiowskim – dodaje Robert Surowiec, wiceprezes lecznicy. - Bo koronawirus, mimo że poznajemy go od kilku miesięcy, wciąż ma wiele niewidomych. Szanujemy zdanie każdego, ale chcemy przekonać Lubuszan, że zalecenia specjalistów nie ograniczają niczyich swobód, a mogą przyczynić się do zachowania zdrowia i życia każdego z nas i naszych bliskich.
W pierwszym etapie kampania społeczno-edukacyjna będzie prowadzona za pomocą spotów, plakatów i grafik umieszczonych na stronach internetowych szpitala i jego partnerów; przewiduje się stopniowe rozszerzanie na inne nośniki i gminy subregionu gorzowskiego województwa lubuskiego oraz inne miejscowości południowej części Zachodniego Pomorza i północno-wschodniej części Wielkopolski.
- Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania staraliśmy się przekazać w sposób jasny i czytelny – zapewnia Jerzy Ostrouch, prezes zarządu szpitala. - Naprawdę nie trzeba wiele, byśmy wszyscy czuli się bardziej bezpieczni. Niestety spora grupa osób lekceważy zalecenia specjalistów i np. maseczki używa w niewłaściwy sposób, odsłaniając nos czy nosząc ją na brodzie. Zakupy w jednorazowych rękawiczkach stają się już rzadkością. Niewiele osób pamięta też o regularnej dezynfekcji telefonu.
Agnieszka Wiśniewska
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.