2020-09-02, Mija dzień
Wszystkie miejskie biblioteki znów pracują tak, jak przed wakacjami. Oznacza to, że po książki można się wybrać także w sobotę.
- Wakacje się skończyły, wracamy do regularnych godzin pracy – mówi Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Dla czytelników oznacza to jedno – wydłużenie godzin pracy oraz otwarcie placówek w soboty.
I znów po staremu
Biblioteka główna oraz wszystkie miejskie filie wróciły do godzin pracy jak przed wakacjami. W przypadku gmachu głównego – od poniedziałku do piątku od 10.00 do 19.00 i w soboty od 10.00 do 15.00 z przerwami technicznymi koniecznymi do dezynfekcji pomieszczeń oraz do bezkolizyjnych zmian pracowników. W przypadku filii miejskich godziny są takie: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00-18.00 środa: 10.00-15.00, filie w soboty nie pracują.
Jak informuje dyrekcja, czytelnicy są zobowiązani do przestrzegania reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa, czyli do noszenia maseczek oraz do odkażania rąk przy wejściu do budynków.
Z wolna też wernisaże
Książnica wraca też do aktywności sprzed pandemii, na razie wolno i w reżimie pandemii, ale jednak. – Zapraszamy do konkursu z okazji Narodowego Czytania Książek. W tym roku czytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego – mówi Sławomir Szenwald.
Narodowe czytanie znanego dramatu wybitnego romantyka odbędzie się 5 września, a książnica zaprasza do konkursu, który potrwa cały tydzień. Polega on na tym, aby wymyślić niedrogi deser Balladyny, czyli przy użyciu malin, choć niekoniecznie, wrzuceniu fotografii na stronę Facebooka biblioteki i zebraniu największej liczby polubieni. Będą za to nagrody – książki. Konkurs trwa tydzień.
- Ponadto zapraszamy na wernisaż, co prawda tylko osiem osób do nas, pozostali do Internetu, malarstwa Eugeniusza Repczyńskiego. Żałujemy, że tak niewiele osób, ale obostrzenia sanitarne nas do tego obligują – tłumaczy dyrektor biblioteki. Wernisaż odbędzie się 11 września, czyli w piątek o 14.00 w Galerii pod Kopułą. Obrazy można będzie oglądać do 15 listopad.
Warto przypomnieć, że malarstwo Eugeniusza Rybczyńskiego znają ci, co bywali w Białym Kościele, bo przez wiele lat wisiała tam jego Droga Krzyżowa oraz kilka obrazów w ołtarzu głównym. To wysmakowane, artystowskie malarstwo mające swoje źródła w symbolizmie, ale i ekspresjonizmie.
Natomiast 17 września 2020 roku o godzinie 12.00, także w galerii “Pod Kopułą”(II piętro WiMBP ul. Sikorskiego 107) odbędzie się wystawa fotograficzna Magdaleny Dębickiej, która potrwa do 12 listopada 2020 roku. Wystawa nosi tytuł Oblicza Lwowa i będzie to gratka dla fanów tego niezwykłego miasta.
roch
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.