2020-09-30, Mija dzień
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie dołączył do elitarnego grona placówek medycznych w Polsce, które dysponują generatorem Ge/Ga. Dzięki niemu Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala już w przyszłym tygodniu będzie mógł wykonywać badania PET/CT w oparciu o izotopy znakowane Galem-68.
Obecnie takie urządzenia ma zaledwie 6 lecznic Polsce.
- Jeśli chodzi o ten zakres usług to północna i zachodnia część Polski do tej pory były białą plamą na medycznej mapie Polski, a to oznacza, że pacjentów z tych regionów na tego typu badania diagnostyczne musieli odbywać wielokilometrowe wyjazdy mówi dr n. med. Piotr Zorga – kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. - Teraz to się zmieni, a pierwsi pacjenci, którzy czekają na tego typu badania już są.
Generator Ge/Ga, który jest w posiadaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie jest stałym źródłem izotopu Galu-68, tym samym Gal-68 jest uzyskiwany na miejscu, co uniezależnia gorzowski szpital od zewnętrznych dostawców i umożliwia codzienne wykonywanie badań PET/CT z zastosowaniem PSMA (Prostate Specific Membrane Antigen) do diagnostyki raka prostaty iznakowanychanalogów somatostatyny dowykrywania ognisknowotworów neuroendokrynnych.
Możliwość zlecenia i wykonania badań generatorem Ge/Ga przy użyciu radioznaczników galu-68z Narodowym Funduszem Zdrowia z pewnością pomoże w rozładowaniu kolejek na te badania, przyspieszy diagnostykę i leczenie.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest wiodącą placówką służby zdrowia w województwie lubuskim. Realizuje zadania na trzech płaszczyznach: zapewnia chorym wysokiej jakości świadczenia medyczne, dba o profilaktykę i promocję zdrowia oraz kształci kadrę lekarską. Gorzowski szpital jest systematycznie doposażany w nowoczesny sprzęt medyczny, a działania ukierunkowane na poprawę infrastruktury szpitala oraz ciągłe kształcenie kadry lekarskiej pozwalają na powiązanie ciągłości działania z potrzebami i oczekiwaniami pacjentów oraz kadry medycznej.
Agnieszka Wiśniewska
Widać już zarys budynku przyszłego centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Inwestycję za ponad 6 mln złotych realizuje firma Drew -Plast, która na wykonanie prac ma czas do końca stycznia przyszłego roku.