2020-10-19, Mija dzień
W przestrzeni medialnej pojawiły się nieprawdziwe informacje, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i podważają pracę Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., przy przyjęciu 67 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta w Zielonej Górze.
To ewidentne i proste do zweryfikowania kłamstwa.
Wszystkie działania, które podjął zarząd lecznicy były błyskawiczne i miały na celu zadbanie o zdrowie i życie przywiezionych chorych - jak się okazało - nie tylko na COVID-19
Przypomnijmy: ponad 60 chorych m.in. przy wsparciu wojska i z użyciem karetek wojskowych przywieziono do Gorzowa po południu 4 października br. i następnego dnia.
Personel szpitala stwierdził, że w dokumentacji medycznej pensjonariuszy DPS występują istotne braki (u części pacjentów wpisy w indywidualnej karcie zleceń lekarskich kończą się na początku 2017 r, brakuje też autoryzacji pielęgniarskich dla zleceń lekarskich), a także widoczne „gołym okiem” zaniedbania w opiece nad chorymi w postaci odleżyn i otwartych ran (u części z nich). Wykonano dokumentację fotograficzną stanu pacjentów. Zarząd lecznicy o stanie przywiezionych pensjonariuszy DPS poinformował wojewodę lubuskiego. Zwrócił się – w tej wyjątkowej sytuacji – o powołanie konsylium lekarskiego, którego zadaniem byłoby m.in. opracowanie standardu ich leczenia i pielęgnowania.
Wszystkim przyjętym pensjonariuszom wykonano badania biochemiczne krwi, które dają informacje o funkcjonowaniu prawie wszystkich narządów i gruczołów, ocenę stanu nawodnienia i odżywienia pacjenta. Stan zdrowia części pacjentów wymagał zastosowania antybiotykoterapii.
Zarząd szpitala podjął decyzję o dodatkowej suplementacji witaminowej pacjentów w postaci wysokobiałkowej i wysokoenergetycznej żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.
Personel medyczny oddziału zakaźnego równolegle dokonywał przeglądu posiadanej dokumentacji w celu ustalenia danych kontaktowych osób upoważnianych do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia swoich bliskich.
Wojewoda lubuski wyznaczył trzech konsultantów, w tym mgr Otylię Schönborn (konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej) oraz dr n. med. Joannę Hoffmann – Aulich (konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego).
Powołani lekarze wydali dyspozycje dotyczące dalszego leczenia. Zwyczajowo z posiedzenia konsylium powstaje protokół lub raport. Szpital jest zainteresowany poznaniem jego treści.
U jednego z pacjentów wystąpiła konieczność przeprowadzenia operacji. Po spotkaniu się z odmową w kilku szpitalach (poza województwem lubuskim) lekarze - z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków ostrożności - przeprowadzili zabieg na bloku operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
W połowie miesiąca (15 bm.) dwudziestu pensjonariuszy (już bez koronawirusa) trafiło na dalsze leczenie, pod opiekę Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu, a kolejnych 19 wraca do Zielonej Góry, do swojego domu.
Zwracamy się zatem z apelem o niepowielanie insynuacji i kłamstw, które w czasie pandemii zdają się mieć na celu tylko obrażanie i dyskredytowanie personelu szpitala.
Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.