2020-11-23, Mija dzień
22 listopada minęły 4 lata od uruchomienia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie i pierwszego lotu gorzowskiego śmigłowca medycznego. To jedna z 21 stałych baz LPR w Polsce i jedyna zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala.
Na budowę filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie mieszkańcy północnej części województwa lubuskiego czekali 7 lat. Na początku swojej obecności załoga śmigłowca na wezwanie czekała w specjalnie dostosowanych do tego celu kontenerach zlokalizowanych tuż przy lądowisku. Od maja 2019 r. przy szpitalu została uruchomiona baza LPR - obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem oraz instalacją paliwową. Do i z nowego hangaru śmigłowiec jest wysuwany na elektrycznej platformie.
Załoga HEMS (HEMS – ang. Helicopter Emergency Medical Service) liczy 3 osoby: pilot, lekarz i ratownik medyczny lub pielęgniarka. Do lotu śmigłowiec może być zadysponowany przez pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego dyżurującego pod numerem 112.
Przed utworzeniem bazy LRP w Gorzowie z szacunków prowadzonych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wynikało, że z bazy w Gorzowie śmigłowiec będzie wylatywał około 300 razy roku. Okazuje się, że robi to znacznie częściej. Medicopter z Gorzowa średnio wykonuje ok. 500 misji rocznie.
Baza znacznie poprawiła dostępność specjalistycznej pomocy medycznej pacjentom z północnej części regionu. Śmigłowiec jest wykorzystywany nie tylko dla ratowania zdrowia i życia ofiar wypadków komunikacyjnych, ale także m.in. osób z udarem.
Agnieszka Wiśniewska
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.