2020-12-20, Mija dzień
Blisko 13,5 miliona złotych trafi w najbliższych tygodniach do firm w ramach projektu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców realizowanego przez Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową. Projekt ma za zadanie łagodzić gospodarcze skutki pandemii Covid-19 w naszym regionie.
W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono dwa nabory wniosków, które miały miejsce 1 lipca oraz 25 sierpnia. W sumie do Izby wpłynęło 670 aplikacji od lubuskich przedsiębiorców. Najaktywniejsze były mikroprzedsiębiorstwa, które złożyły 434 wnioski (64% wszystkich) oraz osoby samozatrudnione – 144 wnioski (21,5%). Ponadto o wsparcie ubiegały się 82 małe firmy (12%) oraz 10 średnich przedsiębiorstw (1,5%).
Na początku grudnia poznaliśmy listę rankingową firm, które uzyskają wsparcie w ramach tego działania. Znajduje się na niej 149 przedsiębiorstw. Kolejne 173 znalazły się na liście rezerwowej. Łączna wnioskowana wartość wsparcia to blisko 60 milionów złotych. Znacznie przekraczała ona budżet projektu, który wynosi 13,5 miliona złotych.
– Od początku konkursu prognozowaliśmy, że pieniądze dostępne w ramach konkursu pomogą około 100-150 firmom. To wynikało z limitów wsparcia określonych przez Urząd Marszałkowski. Dlatego też, co mówię z bólem serca, nie byliśmy w stanie pomóc wszystkim, którzy na tą pomoc oczekiwali – mówi Stanisław Owczarek, dyrektor ZIPH.
Pracy na oceną wniosków było mnóstwo. Każda aplikacja była najpierw weryfikowana pod względem formalnym. Na tym etapie przedsiębiorcy mieli możliwość naniesienia korekt i zastosowanie się do uwag oceniających. Wnioski, które przeszły ją pozytywnie trafiły do oceny merytorycznej, którą zajmowało się w sumie 20 ekspertów. Każda aplikacja była wnikliwie oceniana niezależnie od siebie przez dwóch. Na tej podstawie powstała lista rankingowa.
- Weryfikacja wniosków nie była łatwym zadaniem - mówi Kamila Szwajkowska, dyrektor ds. funduszy europejskich w ZIPH. - Zdajemy sobie sprawę, że każda z firm, która ubiegała się o wsparcie ucierpiała w wyniku pandemii. Ze względu na ograniczoną pulę środków wsparcie zostało skoncentrowane na branżach szczególnie narażonych na negatywne skutki Covid-19, w tym na branżach borykających się z barierami znacząco ograniczającymi czy wręcz uniemożliwiającymi prowadzenie działalności gospodarczej. Wraz z początkiem stycznia rozpoczniemy podpisywanie umów z przedsiębiorcami, a zaraz potem wypłacanie pierwszych transzy. Zależy nam, aby środki trafiły do firm jak najszybciej – kończy.
(tm)
Architekt Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz zaprasza do udziału w ostwartym spotkaniu na temat przebudowy Bulwaru Wschodniego.