2021-01-25, Mija dzień
Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie to święto Dnia Pamięci i Pojednania. Od przeszło 25 lat obchodzimy je 30 stycznia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, ten dzień w Gorzowie będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych.
Nie dojdzie do polsko-niemieckiego spotkania, ale nie zabraknie stałych elementów święta. Program obchodów został przygotowany przy uwzględnieniu obostrzeń i możliwości upamiętnienia tej ważnej w gorzowskim kalendarzu daty.
- Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. Złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
Program obchodów:
Godz. 10.45 - złożenie kwiatów w "miejscach pamięci",
Godz. 12.00 - uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
Godz. 18.00 - koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanałach YouTube Miasta i CEA -- Filharmonii Gorzowskiej).
Z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju zostanie zrealizowana relacja filmowa. Nagranie zostanie wyemitowane na profilu facebookowym i kanale YouTube Miasta.
Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja Lekcji Muzealnej, poświęconej genezie Dnia Pamięci i Pojednania. Premiera lekcji odbędzie się 30 stycznia na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Muzeum.
Ponadto przez cały tydzień, poprzedzający święto, na miejskim profilu FB/ https://www.facebook.com/gorzowPL będzie trwał konkurs z pytaniami dotyczącymi historii miasta oraz Dnia Pamięci i Pojednania. Dla osób, które prawidłowo będą odpowiadać na pytania do wygrania nagrody: jubileuszowe wydawnictwo o historii święta oraz zestaw miejskich gadżetów. Zapraszamy od poniedziałku, 25 stycznia.
Miejskie Centrum Kultury, również przyłącza się do obchodów Dnia Pamięci i Pojednania i przygotowało konkurs fotograficzny. Jego celem jest stworzenie „portretu” miasta i jego mieszkańców, uchwyconych w przestrzeni publicznej, w styczniu 2021 roku.
„Jest to wyjątkowy czas, wart udokumentowania Waszym artystycznym i świeżym spojrzeniem. Nie jest tak dramatyczny jak 30 stycznia 1945, kiedy to Armia Czerwona wyparła wojska i administrację III Rzeszy kończąc niemiecką historię Landsberga. Niewiele zdjęć zachowało się z tamtych dni. Zadbajmy zatem o utrwalenie obrazu miasta w obecnym czasie” – czytamy na stronie MCK. Dla finalistów konkursu przygotowano nagrody. A szczegóły tutaj:
Święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta. Obchody Dnia Pamięci i Pojednania zostały dofinansowane w ramach projektu pn. Dzień Pamięci i Pojednania – zachować pamięć, kształtować przyszłość, z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie, natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.
(ip)
W związku z brakiem możliwości bezpiecznego poruszania się autobusów MZK na odcinku remontowanej drogi od granic miasta do Czechowa od środy (14 maja) do odwołania zawieszona zostaje autobusowa obsługa miejscowości Czechów.