2021-02-04, Mija dzień
Jak już pisaliśmy, 31 stycznia 2021, po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 73 lat zmarł prof. Ludwik Lipnicki. Dzisiaj, 4 lutego w Drezdenku odbyło się Jego pożegnanie.
Prof. Ludwik Lipnicki był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr 19 (obecnie II LO) w Gorzowie, maturę zdał w 1964 roku. Potem ukończył Studium Nauczycielskiego w Gorzowie i Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z czasem został profesorem nauk biologicznych, o specjalizacji – botanika.
Był nauczycielem, pedagogiem i wychowawcą młodzieży. Był pracownikiem naukowym i nauczycielem akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie, Oddziale Zamiejscowym AWF w Poznaniu oraz w Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża.
Był członkiem wielu towarzystw naukowych i profesjonalnych gremiów krajowych i międzynarodowych zajmujących się ochroną przyrody, ekologią, ochroną naturalnego otoczenia człowieka i prognozami przetrwania systemów cywilizacyjnych na planecie Ziemia. Był powoływany jako ekspert i doradca dzięki swym profesjonalnym kompetencjom przez przedstawicieli wielu szczebli zarządzania.
Był działaczem społecznym i samorządowym, wieloletnim radnym w strukturach samorządowych regionu Strzelce Krajeńskie - Drezdenko w województwie lubuskim. W 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Drezdenka.
Prof. Ludwik Lipnicki był laureatem wielu nagród i wyróżnień w skali regionalnej i międzynarodowej za zasługi w dziedzinie nauk biologicznych, w tym botaniki oraz ochrony przyrody.
Był obywatelem świata, podróżnikiem, artystą, poetą i prozaikiem. Był członkiem Związku Literatów Polskich, laureatem wielu nagród za działalność artystyczną, głównie literacką. Był muzykiem, autorem poetyckich tekstów do poezji śpiewanej na poziomie kultury artystycznej oraz miłośnikiem i pasjonatem sztuki, muzyki, literatury i kultury artystycznej.
Odszedł od nas człowiek wyróżniająco pracowity, o silnym charakterze, wymagający wiele od siebie, ale i od innych. Szanowany przez przełożonych i podwładnych. Odpłacał otoczeniu dobrocią, ciepłem, serdecznością i empatią. Należał do rzeszy ludzi, którzy nie uznają obojętności na losy innych, ale także na losy świata i naszej cywilizacji.
Z szacunkiem wspominał Naszą Szkołę - LO19 w Gorzowie, wychowawców i nauczycieli, ale także swoich mistrzów i nauczycieli, którzy prowadzili Jego na drodze zawodowej i naukowej.
Uczył nas skromności i pokory - nigdy nie eksponował swojej postaci i dorobku w pogoni za zaszczytami, awansami czy wyróżnieniami, choć niewielu mogło mu dorównać w predyspozycjach do najwyższego uznania.
Kiedy rok temu profesor Marian Turski wygłaszał epokowe przesłanie: ,,Nie bądźcie obojętni", jakże korespondujące z mową noblowską Olgi Tokarczuk - wówczas uświadomiliśmy sobie, że takież było przesłanie i filozofia życiowa Ludwika Lipnickiego.
Był i pozostanie w tradycji i wspomnieniach swej wielopokoleniowej rodziny kochającym i kochanym synem, mężem, ojcem i dziadkiem.
Prof. Ludwik Lipnicki - był Polakiem wybitnym i takim pozostanie w naszych sercach i pamięci, która niech będzie wiecznie żywa.
Pamięć taka przynależna jest szczególnie postaciom i bohaterom pracy organicznej, pracy u podstaw, tworzących fundamenty postępu i rozwoju dla przyszłych pokoleń.
Będzie nam Jego bardzo brakowało.
Andrzej Erdmann
11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia – święto, która przypomina, że czyste środowisko zaczyna się od odpowiedzialnych decyzji każdego z nas.