2021-02-05, Mija dzień
Za kilka miesięcy w województwie lubuskim pojawi się System Wspomagania Ratownictwa Medycznego, dzięki któremu zwiększy się bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.
W sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej umowę w tej sprawie podpisała marszałek Elżbieta Polak z inicjatorem pomysłu i na co dzień dyrektorem gorzowskiego pogotowia Andrzejem Szmitem. Będzie to pierwszy tego rodzaju system w kraju, którego zaletą jest to, iż pełniący dyżur lekarz pogotowia będzie miał obraz z miejsca akcji działania zespołu ratowniczego i będzie mógł podejmować szybkie decyzje we współpracy z załogą. Jak mówi dr Szmit, obecnie ratownik medyczny nie może wykorzystać wszystkich procedur medycznych bez odpowiedniego zlecenia ze strony lekarza, nie może nawet podać wszystkich leków, które ratują życie.
- Dzięki systemowi dyżurujący lekarz będzie mógł nadzorować od 5 do nawet 15 zespołów ratownictwa medycznego – tłumaczy Andrzej Szmit i zapewnia, że system powinien ruszyć w połowie roku. Mówi też, że nie ma on na celu zastąpienie lekarza, ale danie mu dodatkowych narzędzi, w tym przypadku cyfrowych. Trzeba liczyć się bowiem z tym, że jeszcze długo większość zespołów ratownictwa będzie wyjeżdżało bez lekarzy, gdyż ich po prostu brakuje. Województwo lubuskie pod tym względem jest bardzo ubogie, posiada najmniej lekarzy w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w kraju. A liczba wyjazdów stale rośnie. Tylko w zeszłym roku na terenie naszego województwo było to 70 tysięcy.
Cała inwestycja w omawiany system to koszt blisko miliona złotych i pieniądze te zapewnia samorząd województwa, z czego zadowolona jest marszałek Polak.
- To prestiżowy i bardzo ważny pilotażowy w skali kraju system, celem którego będzie poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – mówi. - Cieszę się, że będzie to projekt innowacyjny, z wykorzystaniem kosmicznych niemal technologii. Całość polegać ma na wykorzystaniu inteligentnego wsparcia narzędzi informatycznych w ratownictwie medycznym. Tak zwany ,,cyfrowy’’ lekarz będzie w kontakcie z poszczególnymi załogami za pomocą połączeń satelitarnych. Dzięki temu projektowi poprawi się komfort pracy zespołów medycznych – podkreśla.
RB
Szczegóły projektu:
Dotacja z budżetu województwa – 983 100 zł
Przeznaczenie dotacji: zakup pilotażowego Systemu Wspomagania Ratownictwa Medycznego
System będzie obejmował m.in.:
- budowę stanowiska Lekarza Koordynującego zespoły ratownictwa medycznego w Gorzowie do wsparcia 6 karetek (serwer systemu stacjonarnego z oprogramowaniem zarządzającym pracą systemu, konsola operatorska, moduł łączności satelitarnej),
- budowę systemu dla 10 karetek pogotowia: serwer systemu mobilnego z oprogramowaniem, systemy łączności bezprzewodowej między ratownikami oraz transmisji obrazu wideo z kamery ratownika, moduł łączności satelitarnej,
- budowę systemu łączności satelitarnej między stanowiskiem lekarza koordynującego a 10 karetkami,
- zaprojektowanie i wytworzenie wszystkich niezbędnych elementów technicznych systemu.
Ciekawi Cię, jak grać w golfa? A może zaczynasz swoją przygodę i chcesz się podszkolić?