2021-02-09, Mija dzień
- Co zrobić, jeżeli w domu zalega stara lodówka, pralka, zmywarka lub komputer? Wystarczy zadzwonić i sprawa zostanie szybko, sprawnie i bezpłatnie załatwiona przez pracowników gorzowskiego INNEKO.
Na zużyty lub popsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny mówimy potocznie ,,elektrośmieci’’. Są to wszystkie nieużywane z różnych powodów urządzenia działające kiedyś na prąd lub na baterie. Ze względu na ochronę środowiska, ale i bezpieczeństwa własnego i innych nie wolno tych urządzeń wyrzucać do zwykłego pojemnika, porzucać w lesie ani w przydrożnych rowach czy komuś pod ogródek. Grozi za to kara grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych.
- Jedynym najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przekazanie go do firmy, która posiada stosowne decyzje i jest zobowiązana do przyjmowania tego rodzaju odpadów. Gwarantuje to, że sprzęt taki zostanie potem właściwie zagospodarowany i nie trafi na dzikie składowisko powodując zanieczyszczenie środowiska – mówi nam Mariusz Sztuba, prowadzący Punkt Zbierania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w gorzowskim INNEKO.
Warto pamiętać też, że jeżeli kupujemy nowe urządzenie, to możemy zwrócić sprzedawcy stare, ale odbywa się to na zasadzie ,,jeden do jednego’’. Natomiast inaczej to wygląda z drobnymi elementami takimi przykładowo jak baterie, żarówki, małe urządzenia. Je możemy wrzucać do specjalnych pojemników bez ograniczeń wszędzie tam, gdzie są one wystawione.
- Najważniejsze w tym wszystkim, żeby nie wyrzucać niczego do zwykłych pojemników z odpadami komunalnymi i warto o tym stale mówić – przestrzega pan Mariusz.
Jak można dzisiaj łatwo, szybko i właściwie pozbyć się starych urządzeń zalegających mieszkania, piwnice lub komórki?
W Gorzowie największy punkt odbioru zużytego sprzętu znajduje się przy ul. Teatralnej 49, na terenie siedziby miejskiej spółki INNEKO. Stary sprzęt jest tam przyjmowany codziennie przez całą dobę od poniedziałku do niedzieli włącznie. Jeżeli mamy do oddania lodówkę, pralkę lub inny gabarytowy sprzęt elektryczny i nie mamy możliwości dostarczenia tych odpadów do punktu zbierania, to wystarczy zadzwonić do INNEKO i umówić się na odbiór przez pracowników tejże firmy. Odbiór elektroodpadów jest bezpłatny i dotyczy mieszkańców Gorzowa. Istnieje możliwość zgłoszenia do odbioru także drobnych rzeczy, ale tylko wtedy, kiedy ich wspólna masa wyniesie około 35-40 kilogramów.
- Oczywiście, jak ktoś zgłosi nam urządzenie, które będzie ważyło przykładowo 30 kg, a więc mniej niż zakładany limit, ale gabarytowo będzie duże, przynajmniej jeden z jego wymiarów wynosić będzie 45 centymetrów, to również odbierzemy – wyjaśnia Mariusz Sztuba.
Na odbiór sprzętu można się umówić poprzez zgłoszenie pod numer telefonu 95 722-58-58 lub wysłanie maila na biuro@inneko.pl Zlecenia należy zgłaszać od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Odbiory są realizowane dwa razy w tygodniu – w każdy poniedziałek i czwartek. Czas oczekiwania na odbiór wynosi od 2 dni do 2 tygodni, w zależności od ilości zgłoszeń.
- W 2020 roku zebraliśmy w punkcie na ul. Teatralnej 203 tony, co było dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że przez dwa miesiące mieliśmy wyłączoną działalność ze względu na obostrzenia sanitarne – kontynuuje Mariusz Sztuba. - Przed dwoma laty było to 228 ton. Ponadto na instalacji komunalnej wysortowujemy rocznie ok 15-20 ton małych sprzętów, ponieważ nadal zdarza się, że te odpady są niesłusznie umieszczane w pojemnikach na odpady komunalne. Jeżeli zwrócimy uwagę, że gorzowianie wytwarzają około 550-600 ton zse, oraz że na rynku działa kilka podmiotów, to nasz wynik nie jest zły. Na pewno świadomość naszych mieszkańców, żeby nie wyrzucać elektroodpadów gdzie popadnie z każdym rokiem rośnie – kończy.
Dodajmy jeszcze, że w przypadku odbioru sprzętu u klienta dany sprzęt ze względów epidemiologicznych musi zostać wystawiony z mieszkania lub domu.
Robert Borowy
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.