2021-03-08, Mija dzień
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie informuje, że limit miejsc przewidzianych w ramach ogólnopolskiej akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” został wyczerpany.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba miejsc była ograniczona do 30. - Jeśli macie Państwo jakiekolwiek podejrzenie co do zdrowia swoich oczu nie trzeba czekać na organizowane raz w roku akcje – mówi Franciszek Weryszko – ordynator Oddziału Okulistycznego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. - Do poradni okulistycznej można się zgłaszać cały rok. Na wizytę u okulisty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, gwarantowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia wymagane jest skierowanie wystawione np. przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Nie ma co zwlekać. Jaskra nie śpi.
Okuliści przypominają, że jaskra to schorzenie polegające na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, które doprowadza do całkowitej utraty wzroku; najczęściej przebiega bezobjawowo. Chory zauważa uszkodzenie dopiero, gdy nerw wzrokowy jest już niemal całkowicie zniszczony zazwyczaj na skutek podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Specjaliści przekonują, że każdy powinien raz w roku powinien przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka (min. Wiek powyżej 40 roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, przewlekły stres i bóle głowy) nawet co 6 miesięcy.
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tysięcy osób. O swojej chorobie wie zaledwie połowa z nich. A tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
(aw)
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.