2021-04-29, Mija dzień
Dwudziestu pięciu samorządowców z całego województwa, reprezentujących wszystkie lubuskie Miejskie Obszary Funkcjonalne, przyjęło zaproszenie prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego na spotkanie, by uzgodnić plan współpracy, ocenić swój potencjał i możliwości rozwoju, wynikające z tworzenia wspólnych związków społecznych, gospodarczych i przestrzennych.
Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i urzędnicy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy samorządów z czterech Obszarów Funkcjonalnych województwa lubuskiego (MOF Gorzów Wlkp., MOF Zielonogórsko - Nowosolski, MOF Świebodzińsko – Międzyrzecko - Sulęciński oraz Żarsko – Żagański Obszar Funkcjonalny) przyjechali w czwartek (29.04.) do Gorzowa, by dyskutować o rozwoju tych o funkcjonalnych w nowej perspektywie unijnej.
Prezydent Jacek Wójcicki uznał, że współpraca lubuskich obszarów zintegrowanych, poznanie potrzeb i wzajemne wsparcie, może zdecydować o sukcesie MOF-ów. Ważna jest również wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk. Dlatego zaprosił do Gorzowa wszystkich partnerów, tworzących związki społeczno - gospodarczo - przestrzenne.
- Spotkaliśmy się, by podyskutować o propozycjach alokacji środków unijnych dla miejskich obszarów funkcjonalnych i ocenić skuteczność naszego działania – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, rozpoczynając spotkanie. – Nasze lubuskie ZIT-y gromadzą 64 procent lubuskiego społeczeństwa i zależy nam, by ten potencjał społeczny i gospodarczy został właściwie dostrzeżony. Nie chcemy rywalizować, zależy nam na konstruktywnych rozmowach, prowadzących do satysfakcjonującego podziału środków unijnych, które wpływają na rozwój naszych regionów – dodał prezydent Wójcicki.
Uczestnicy spotkania zdecydowali o wyznaczeniu - po dwóch przedstawicieli z każdego obszaru funkcjonalnego - do kontaktów z urzędem marszałkowskim. Będą oni stanowili swoisty sztab operacyjny, usprawniający komunikację i podejmowanie decyzji.
Samorządowcy skupieni w lubuskich obszarach funkcjonalnych przygotują swoje stanowisko, w którym zaproponują propozycje alokacji środków z kolejnej unijnej perspektywy finansowej. Stanowisko zostanie przekazane zarządowi województwa lubuskiego.
Wiesław Ciepiela
Rzecznik Prasowy
fot. Łukasz Kulczyński
Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w dwóch sklepach w Gorzowie 1162 sztuki podrabianego towaru.