2021-06-16, Mija dzień
Rzadko się zdarza, aby można było zobaczyć instrumenty sygnowane przez polskich lutników, a jeszcze rzadziej można porozmawiać z samymi twórcami. A tak będzie w czwartek, 17 czerwca w szkole przy Teatralnej.
- To niezwykła okazja, aby zobaczyć polskie instrumenty, spotkać się z ich twórcami, a nawet być może coś dla siebie kupić – mówi Marta Machunik, pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia przy ul. Teatralnej.
Ta szkoła zaprasza na niezwykłe wydarzenie, jakim jest możliwość poznania lutników, czyli twórców skrzypiec, altówek, wiolonczel i to lutników nagradzanych.
Młodzi twócy rzadzą
Na spotkanie z fanami instrumentów przyjadą polscy artyści lutnicy młodego pokolenia – laureaci, finaliści i uczestnicy międzynarodowych konkursów lutniczych - Paweł Kubacka, Robert Kazimierczak, Urszula Urbaniec oraz Klemens Siatkowski. Jak tłumaczy Marta Machunik, to niezwykła okazja, aby obejrzeć ich instrumenty, być może wziąć do ręki, zagrać kilka taktów, ale przede wszystkim porozmawiać, spróbować podpytać o tajniki niezwykłego zawodu, jakim jest lutnictwo.
Okazuje się, że lutnictwa artystycznego można się na uczyć na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie ten kierunek skończyło dwóch twórców. I tak Nazywam się Paweł Kubacka pochodzący z Zubrzycy Dolnej jest twórcą nagrodzonych na Międzynarodowym Konkusie Lutniczym w Poznaniu skrzypiec Oravia. W Gorzowie natomiast pokaże wykonaną przez siebie altówkę. :
Natomiast drugi z gości, pochodzący z Zakopanego Klemens Siatkowski, finalista tegorocznego 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz laureat nagrody pozaregulaminowej dla najwyżej ocenionego studenta w konkursie przywiezie ze sobą skrzypce wykonane w oparciu o model Amatiego, altówkę oraz wiolonczelę, która będzie wystawiona na konkursie lutniczym w Cremonie w tym roku.
Spotkanie z lutnikami oraz pokaz instrumentów odbędzie się w Szkole Muzycznej przy ul.Teatralnej w godzinach od 13.00 do 17.00. Szkoła zaprasza wszystkich chętnych.
roch
Gastronomik, Odzieżówka i CEZiB – te szkoły jako ostatnie pokażą swoją ofertę uczniom klas ósmych.