2022-01-30, Mija dzień
30 stycznia w Gorzowie obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania. W południe, jak co roku, zabrzmiał symbol przyjaźni byłych i obecnych mieszkańców miasta - Dzwon Pokoju.
Wcześniej przedstawiciele Miasta złożyli wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym.
- Mieszkańcy Landsberga to coraz starsi ludzie, dlatego ważne jest, aby o nich pamiętać. O tym, że i przed wojną Gorzów był miastem, w którym żyli ludzie, mieli tu swoje rodziny i dbali o swoją małą ojczyznę – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
- Uderzamy w Dzwon Pokoju w szczególnych czasach. To piękna tradycja i oby nic nam w jej kontynuowaniu nie przeszkodziło. Ciągle powtarzam, że o pokój trzeba walczyć i nieustannie zabiegać – podkreślił przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.
To wyjątkowe wydarzenie jest efektem wspólnej inicjatywy podjętej w styczniu 1995 roku - 27 lat temu przez władze samorządowe Gorzowa Wielkopolskiego i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsberga. Mottem przewodnim święta jest wzajemne przypomnienie i zrozumienie historii, a także pielęgnowanie przyjaznych relacji pomiędzy obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta.
Podobnie jak w ubiegłym roku tegoroczny program Dnia Pamięci i Pojednania został przygotowany z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.
Wykonany z brązu Dzwon Pokoju został ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsberga i obecnych gorzowian. Był darem z okazji 750 lecia miasta. Jego powierzchnię ozdabia herb Gorzowa oraz napis: „Pokój - Pax - Frieden, Landsberg A. D. Warthe/Gorzów Wielkopolski 1257 – 2007”. Pierwszy raz zabrzmiał 2 września 2006 r.
Zachęcamy ponadto do oglądania lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, poświęconej genezie Dnia Pamięci i Pojednania, która jest udostępniona TUTAJ.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) skontrolowali kilka sortowni w woj. lubuskim.