2022-03-01, Mija dzień
Miasto zostało oflagowane; w 2011 roku Sejm 1 marca ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Przedstawiciele Miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego, który stoi na skwerze przy łaźni oraz przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych w parku 750-lecia.
- Pomniki są ważne, bo przypominają nam o historii, z której trzeba wyciągać lekcje. Historia jest po to, by być mądrzejszym. Niestety, to co dziś dzieje się na Ukrainie jest pogwałceniem historii, prawa, norm społecznych. Jest to dla nas przykre i trudne – musimy temu stawić czoła, organizując pomoc, przyjmując uchodźców, ale także wspierając duchowo Ukraińców, którzy na froncie walczą o swoją niepodległą ojczyznę – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
- Smutne święto, bo mamy wojnę na Ukrainie. Pamiętamy o żołnierzach niezłomnych, którzy ginęli w 1945 roku za Polskę i mamy dziś żołnierzy ukraińskich, niezłomnych obywateli. Mam nadzieję, że razem z nimi wygramy tę wojnę i że to święto za rok będziemy obchodzić w całkowicie innych nastrojach – dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski.
Uroczystość złożenia kwiatów miała też miejsce przy obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych w parku 750-lecia, obok którego przed rokiem został posadzony symboliczny dąb.
1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.
Jak informuje Wojskowe Biuro Historyczne, Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia". Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu".
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej – dodaje WBH.
Wydział Promocji i Informacji
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.