2022-03-14, Mija dzień
Obywatelom Ukrainy, których dotyka wojenna tragedia, pomaga cała gorzowska społeczność – mieszkańcy, organizacje społeczne, gorzowski samorząd, miejskie spółki, szkoły, instytucje rządowe i wiele innych organizacji.
Cennym wsparciem - szczególnie w przygotowaniu transportów darów na Ukrainę oraz w zaopatrzeniu miejsc, w których w naszym mieście przebywają uchodźcy – wykazują się gorzowskie firmy. Reagują one na potrzeby, zgłaszane przez miejski sztab kryzysowy.
Faurecja dostarczyła już 400 palet do transportu produktów na Ukrainę. Po kilkadziesiąt palet przekazały też firmy Jeronimo Martins, Anbud i Universal Fibers. Inpost I CCC zaopatrzyło organizatorów transportów na Ukrainę w materiały do pakowania tych transportów. Sieć Żabka Polska dostarcza uchodźcom, będącym pod opieką miasta, żele pod prysznic, materiały higieniczne, żywność i wodę. Jedzenie dostarczyła również firma Witpol, a Silcare i S.C. Johnson produkty kosmetyczne i chemiczne. Hotel Qubus przekazał uchodźcom, przebywającym w halach sportowych dużą partię kapci, a Gorzowski Ośrodek Technologiczny pralkę i suszarkę.
Jeronimo Martins, poza paletami, podarował uchodźcom bieliznę i odzież termo dla dorosłych i dzieci, koce, dresy, kurtki, czapki, poduszki, kołdry, pościel i butelki dla dzieci.
Wiele gorzowskich firm przekazuje też finansowe darowizny. Tak postąpiły firmy Monosuisse, S.C. Johnson i CSR Słowianka, a Magma Logistic zorganizował już 5 transportów ciężarowych. Przedstawiciele miasta prowadzą również rozmowy z właścicielami pomieszczeń po dawnym Tesco oraz Napollo Park i Pepco.
- Pomoc firm jest nieoceniona – mówi Jacek Gumowski, dyrektor wydziału obsługi inwestora i biznesu, który w imieniu miejskiego sztabu kryzysowego prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami. – Dziękujemy za to wsparcie i liczymy na dalszą pomoc w tej wyjątkowej i dramatycznej sytuacji.
Wiesław Ciepiela
Rzecznik Prasowy
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.