2022-03-28, Mija dzień
W poniedziałek (28 marca) obchodzimy Dzień Pioniera w Gorzowie. To rocznica ustanowienia polskiej administracji w mieście tuż po II wojnie światowej.
W tym roku w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Wągrowca - miasta, z którego w 1945 roku przyjechała do naszego miasta pierwsza grupa osadników.
Hołd pierwszym mieszkańcom Gorzowa złożyli prezydent miasta Jacek Wójcicki i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, składając kwiaty pod pomnikiem Pioniera Miasta Gorzowa, który stoi na nadwarciańskim bulwarze. Towarzyszyli im zastępca burmistrza Wągrowca Remigiusz Priebe oraz kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji wągrowieckiego Urzędu Miasta Tomasz Hoffmann.
27 marca 1945 r., do zdobytego przez armię radziecką niemieckiego Landsberga przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Na jej czele stał burmistrz Wągrowca Florian Kroenke. Następnego dnia grupa przejęła władzę w mieście.
Kroenke został wybrany przez osadników na starostę powiatowego. Funkcję burmistrza, a później prezydenta miasta, powierzono Piotrowi Wysockiemu. Rok później Landsberg oficjalnie i urzędowo został nazwany Gorzowem Wielkopolskim.
W kwietniu 1945 r. z Wągrowca przyjechała druga grupa pod kierownictwem Leona Kruszony, późniejszego wiceprezydenta miasta. Od końca 1946 r. Kroenke był wicewojewodą i kierownikiem gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego.
Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 30 stycznia 1945 r. Szacuje się, że w chwili wkroczenia Sowietów pozostawało w nim od 30-50 tys. Niemców oraz bliżej nieokreślona liczba jeńców i robotników przymusowych, wśród nich ok. 1,5 tys. Polaków.
Wydział Promocji i Informacji
Od połowy maja użytkowników gorzowskiej wody będzie czekała coroczna podwyżka cen, ustalona przez Wody Polskie jeszcze pod koniec 2022 roku i opublikowana wiosną 2023 roku.