2022-06-22, Mija dzień
W związku z pytaniami, dotyczącymi obumierających nasadzeń w Parku Kopernika, wydział urzędu miasta, zajmujący się zarządzaniem miejską zielenią, przeprowadził ocenę sytuacji.
Została ona poparta opinią dendrologiczną sporządzoną przez zewnętrznego eksperta. Poniżej opis sytuacji, jej ocena, najważniejsze wnioski wynikające z opinii dendrologicznej oraz planowane postępowanie urzędu miasta w tej sprawie:
Drzewa z gatunku grab pospolity sadzone w parku Kopernika zaczęły zamierać jeszcze na etapie realizacji zadania, w jego końcowej fazie. Na etapie odbioru końcowego stwierdzono ostatecznie obumarcie 30 szt. drzew i wyznaczono termin na ich wymianę do końca listopada 2020 r.
Wykonawca drzewa wymienił. Jednocześnie został zobowiązany do prowadzenia rocznego utrzymania drzew, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój i przyjęcie się. Wykonawca tej czynności nie wykonał co doprowadziło do obumierania kolejnych egzemplarzy.
W okresie zaobserwowania pogłębiającego się problemu, wzywano Wykonawcę do wymiany drzew. W odpowiedzi Wykonawca zastrzegał, że jest na etapie tworzenia ekspertyzy, która miała określić przyczynę obumarcia tych drzew oraz przedstawić ją Urzędowi. To wykonawca prezentował stanowisko, że powodem obumierania drzew jest miejsce, w którym zostały drzewa posadzone. Wykonawca mimo wezwań tej dokumentacji nie przedłożył.
Urząd zlecił dokonanie oceny drzew obumarłych na terenie parku Kopernika i sporządzenie opinii dendrologicznej ekspertowi zewnętrznemu, z której wynika, że problemem jest sposób posadzenia drzew – są posadzone za głęboko. Z opinii wynika również, że korzenie drzew były źle szkółkowane, nie posiadały prawie w ogóle korzeni włośnikowych, które odpowiadają za prawidłowy pobór wody i składników odżywczych przez drzewo. Dodatkowo w korzeniach drzew stwierdzono brak pozostałości hydrożelu, a brak wpisów w dzienniku budowy o podlewaniu świadczy, że te czynności nie były wykonywane.
Grunt w parku jest na tyle bogaty w składniki odżywcze, że takie drzewa w dobrej kondycji powinny bez problemów przyjąć się w tym miejscu. Ze sporządzonej oceny urzędu wynika, że ocenie Urzędu materiał był wadliwy i to była bezpośrednia przyczyna obumarcia drzew.
W tej sprawie urząd pisemnie zwrócił się do wykonawcy przedstawiając mu ostateczny termin na wymianę drzew do 30.10.2022 r. W piśmie wyznaczono wykonawcy 14-dniowy termin na zajęcie stanowiska w sprawie i określenie sposobu działania. Jeśli to nie nastąpi, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.
Żródło: Urząd Miasta w Gorzowie
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, który sprawuje opiekę nad znaną rzeźbą Janusza, skontaktował się z autorkami i to one uznały, że rzeźba powinna trafić do ich pracowni na odświeżenie.