2022-12-14, Mija dzień
W Gorzowie obchody 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się we wtorek (13 grudnia) wieczorem na Starym Rynku, pod Białym Krzyżem Solidarności.
Poprzedziła je uroczysta msza święta, odprawiona w katedrze.
Przed Białym Krzyżem, symbolem walki o „Solidarność” i wolną Polskę, jak co roku zapłonęły znicze i złożono wiązanki kwiatów. Gorzowian reprezentował prezydent miasta Jacek Wójcicki i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krzysztof Kochanowski w asyście Straży Miejskiej.
Kilkunastu działaczy Ruchu Młodzieży Niezależnej zostało uhonorowanych w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
12 grudnia 1980 roku rodzice zorganizowali moje chrzciny. Zjechała się cała rodzina, a w nocy na ulice wyjechały czołgi. Był wielki problem z powrotami gości do domu – wspomina Jacek Wójcicki.
Stan wojenny to było wydarzenie przerażające. Z perspektywy czasu patrzę na to podwójnie mocno; gdy się narodziłem, reżim odebrał nam wolność, z której dziś korzystamy, czasami nawet jej nie doceniamy, bo mimo wszystko żyjemy w czasach dobrobytu, wolności słowa, a zapominamy o walce o wolną Polskę, niepodległą Polskę – dodał prezydent Gorzowa.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęło wojsko pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie ruchu „Solidarność”. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r. W jego trakcie ówczesna władza pozbawiła życia ponad sto osób.
Gorzowianie przeciwko represjom stanu wojennego i władzy komunistycznej zaprotestowali w sierpniu 1982 roku. Cztery dekady później, w sierpniu tego roku, na skwerze niedaleko katedry, z udziałem prezydenta RP, odsłonięto instalację artystyczną upamiętniającą Gorzowski Sierpień 1982 roku.
Wydział Promocji i Informacji
Na gorzowskim skwerze Wolności, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.