2023-04-18, Mija dzień
Otrzymaliśmy stanowisko prezydium Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego w sprawie przeciwdziałania deficytowi wody, które prezentujemy poniżej w całości.
Prezydium Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego, wsłuchując się w opinie środowisk gospodarczych w sprawie narastającego deficytu wody stwierdza, że problem ten z każdym rokiem coraz bardziej narasta stanowiąc istotne zagrożenie dla rolnictwa, leśnictwa, turystyki oraz zaspokojenia potrzeb bytowych i gospodarczych.
Polska należy do krajów o największym deficycie wody – za nami w Europie są tylko Czechy, Dania, Cypr i Malta. Niestety, Województwo Lubuskie jest obok Wielkopolski polskim regionem najbardziej narażonym na negatywne skutki ocieplania się klimatu. Wokół nas dostrzegalne jest znaczne obniżenie poziomu wód gruntowych, obniżenie poziomu wód jezior i rzek oraz zanikanie małych cieków wodnych. Jako przykład najbardziej medialny może posłużyć sytuacja jez. Głębokie k. Międzyrzecza.
W/w negatywne zjawiska wymuszają zmiany struktury upraw rolnych i leśnych oraz wpływają na zmniejszenie dostępności wody pitnej. Okresowe susze wywołują silną erozję gruntów rolnych, a nawet ich stepowienie powodując wysokie straty w rolnictwie, szacowane w skali kraju nawet na 10 mld. zł rocznie. Ponadto, dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne - wzrastające średnioroczne temperatury i rosnące niedobory wody – powodują rozprzestrzenianie się obcych gatunków inwazyjnych kosztem ulegającej redukcji rodzimej bioróżnorodności.
Przeciwdziałanie tym niezwykle negatywnym zjawiskom wymaga przygotowania i wdrożenia w najbliższej perspektywie szczegółowych planów na poziomie regionalnym w bezpośrednim współdziałaniu samorządu wojewódzkiego z samorządami powiatowymi i gminnymi. Podkreślić należy przy tym wyjątkową rolę środowisk naukowych, których rzetelna wiedza interdyscyplinarna oraz prognozy rozwoju sytuacji powinny być podstawą podejmowanych decyzji.
Wydaje się, iż najważniejszym działaniem mogącym powstrzymać w/w niekorzystne trendy jest retencjonowanie wody, które w naszym kraju dotychczas kształtuje się na bardzo niskim, bo zaledwie około sześcioprocentowym poziomie, przy ponad 40% wskaźniku w przypadku Hiszpanii. Porównanie wielkości tego wskaźnika jest dla nas wszystkich oczywistą kompromitacją! Należy więc uczynić wszystko co możliwe, aby powstrzymać marnotrawstwo życiodajnych wód opadowych i roztopowych, które w okresach ich nadmiaru spływając rzekami do morza, powodują przy tym lokalne podtopienia wyrządzające szkody i straty gospodarcze.
LSG wyraża przekonanie, że w ramach kompetencji samorządu województwa lubuskiego powinien powstać regionalny program retencjonowania wody - przy realnym zaangażowaniu regionalnej władzy rządowej, w szczególności Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Wody Polskie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - przy udziale samorządu rolniczego i gospodarczego. Niezbędna jest nie tylko mała retencja wody, lecz konieczne jest zatrzymywanie spływających wód dużych rzek w ich korytach, a także w rozlewiskach poprzez budowę zbiorników i stopni wodnych. Znaczenie wody dla rolnictwa, turystyki, leśnictwa i szeroko rozumianej gospodarki wymaga, aby powstał - wypracowany w toku szerokich konsultacji środowiskowych - lubuski wieloletni program przeciwdziałania deficytowi wody wraz ze źródłami finansowania oraz z odzwierciedleniem w zapisach planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz w strategii rozwoju województwa i w wieloletnim programie finansowym.
Lubuski Sejmik Gospodarczy - będący wspólną niezależną i apolityczną reprezentują środowisk gospodarczych Województwa Lubuskiego - służy rozwojowi gospodarki i w swej działalności kieruje się wyłącznie dobrze pojętym interesem publicznym.
LSG – deklarując czynne zaangażowanie reprezentowanych organizacji gospodarczych - apeluje o pilne podjęcie współpracy w tym zakresie wojewódzkich organów władzy państwowej, w szczególności skoordynowanie przez Wojewodę Lubuskiego działań regionalnych organów administracji rządowej z działaniami Zarządu i Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Henryk Maciej Woźniak
Marszałek Lubuskiego Sejmiku Gospodarczego
Otrzymują:
W piątek, 2 maja Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego będzie nieczynny.