2024-01-31, Mija dzień
Urząd Miasta we współpracy z gorzowskimi strażakami prowadził pilotażowy program montażu w mieszkaniach seniorów czujek tlenku węgla.
Pierwsze 30 urządzeń, zakupionych przez Miasto, już czuwa nad bezpieczeństwem najstarszych gorzowian.
- Akcja została bardzo pozytywnie przyjęta, widzimy zainteresowanie kolejnych seniorów i dlatego będzie kontynuowana – zapewnił Grzegorz Rojek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM.
Akcja była kierowana do samotnych seniorów, będących pod opieką Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz skupionych przy Gorzowskiej Radzie Seniorów. Czujki były montowane w mieszkaniach, w których znajdowały się piece opalane paliwem stałym lub termy gazowe.
Montażu czujek oraz instruktażu ich obsługi dokonali pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.
Tlenek węgla (potocznie zwany czadem) to silnie trujący gaz, nie bez przyczyny nazywany „cichym zabójcą” – jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Wdychany łatwo wchłania się do krwioobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.
Główną przyczyną wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Stąd tak ważnym jest wykonywanie regularnych przeglądów instalacji: sprawdzanie drożności wentylacji i stanu kominów oraz kontrole sprawności urządzeń grzewczych.
Wydział Promocji i Informacji
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.