Święto obchodzone jest w Gorzowie od 1995 roku, czyli od prawie 30 lat. - Pamięć o naszej wspólnej historii jest bardzo ważna – podkreślił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
- Ten dzień jest czymś wyjątkowym, stał się częścią naszego życia. Przyjeżdżamy do Gorzowa bardzo chętnie - przyznał Wolfhart Paucksch, prawnuk landsberskiego fabrykanta.
W samo południe na placu Grunwaldzkim przedstawiciele władz Miasta, wspólnie z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi z Niemiec, uderzyli w Dzwon Pokoju. Został on ufundowany w 2007 roku m.in. przez mieszkańców Landsbergu jako dar z okazji 750-lecia miasta.
Obchody Dnia rozpoczęły się od złożenia kwiatów w lapidarium w parku Kopernika. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty także na cmentarzu wojennym oraz w ossarium na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.
Wieczorem w Filharmonii Gorzowskiej odbył się koncert kameralny pt. Ponad Podziałami w wykonaniu Leny Juszkiewicz (fortepian), z muzyką twórców polskich i niemieckich, dedykowaną wszystkim, dla których nasze miasto jest miejscem bliskim i ważnym.
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta zaprosiło mieszkańców Miasta do wszystkich swoich filii, które 30 stycznia było można zwiedzić bezpłatne oraz do obejrzenia filmu - specjalnej lekcji muzealnej, która przybliża genezę Dnia Pamięci i Pojednania.
Wydział Promocji i Informacji