2024-06-21, Mija dzień
W Urzędzie Miasta odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie skrócenia nazwy Gorzowa. Trzecie i zarazem ostatnie odbędzie się już w najbliższy wtorek, 25 czerwca.
W czwartkowe popołudnie 20 czerwca w sali sesyjnej magistratu odbyło się drugie (po spotkaniu 11 czerwca w AJP) spotkanie w ramach konsultacji społecznych, których celem jest poznanie opinii gorzowian, czy wolą, aby ich miasto nazywało się Gorzów czy Gorzów Wielkopolski.
W roli ekspertów uczestniczyli w nim pracownicy AJP: prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która przedstawiła kwestię nazewnictwa od strony językowej, prof. AJP Arkadiusz Wołoszyn, omawiający zagadnienie pod kątem geograficznym, dr hab. Przemysław Słowiński, który temat ukazał od strony historycznej oraz dr Łukasz Budzyński, który z kolei omówił tę sprawę w ujęciu socjologicznym. Mateusz Umer, dyrektor wydziału geodezji i katastru Urzędu Miasta, przedstawił prognozę skutków finansowych zmiany nazwy Gorzowa. Głos zabrali także m.in. Jerzy Zysnarski, regionalista i Jerzy Korolewicz, lider komitetu obywatelskiego Wybieram Gorzów. Nie zabrakło też wypowiedzi przybyłych na spotkanie gorzowian. Wśród nich pojawiła się taka, by w sprawie zmiany nazwy odbyło się referendum zamiast konsultacji i głosowania Rady Miasta.
Spotkania są jedną z form konsultacji. Oprócz nich zbierane są uwagi i opinie na specjalnych formularzach – wypełnione druki można składać do 2 sierpnia w siedzibach UM przy ulicy Sikorskiego 3-4 i Myśliborskiej 34, wysłać pocztą e-mailową na adres bsr@um.gorzow.pl lub tradycyjną na adres Urzędu Miasta. Poza tym od 19 lipca do 2 sierpnia można wypełnić specjalną ankietę.
Ostatnie spotkanie konsultacyjne zaplanowano na wtorek, 25 czerwca na godz. 17.00 w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej nr 20, ul. Szarych Szeregów 7 (wejście od ul. Sucharskiego).
Wyniki konsultacji społecznych są obowiązkowym elementem wniosku Rady Miasta do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miasta. Potrwają one do początku sierpnia, ich rezultat poznamy pod koniec sierpnia.
Jeżeli gorzowianie opowiedzą się za wykreśleniem z nazwy przymiotnika Wielkopolski, wniosek do MSWiA musi trafić do końca marca 2025 roku. Nowa nazwa mogłaby obowiązywać od stycznia 2026 roku.
MS
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.