2024-09-23, Mija dzień
W trzeci piątek września po raz 30. gorzowianie uczestniczyli w międzynarodowej akcji - ,,Sprzątanie świata’’.
Do akcji przystąpili głównie uczniowie gorzowskich szkół średnich i podstawowych, a także przedszkolaki. Wszyscy oni ruszyli w teren, żeby pozbierać to co inni nasi mieszkańcy, i nie tylko oni, powyrzucali gdzie popadnie. Organizatorem akcji było Miasto, w tym Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, któremu tradycyjnie już, od pierwszej edycji, pomagali pracownicy miejskiej spółki INNEKO.
- We współpracy z producentem firmą Fol-eko przygotowaliśmy rękawiczki i worki, których dystrybucją zajęli się pracownicy Urzędu Miejskiego, a następnie z wyznaczonych miejsc wywoziliśmy zebrane odpady. W sumie uzbierano prawie dwie tony. Wszystkie odpady trafiły do Instalacji Komunalnej przy ul. Małyszyńskiej – mówi Paulina Nowicka z działu marketingu w INNEKO.
Przedszkolaki oczyszczały głównie tereny przylegające do ich posiadłości, uczniowie również parki, ulice, place zabaw, boiska, skwery, osiedla, natomiast najstarsi szukali cięższych odpadów i niestety znajdowali je porzucone w różnych miejscach, w których nie powinny się znajdować. Nie wszyscy, jak się wciąż okazuje potrafią pozbyć się odpadów w sposób właściwy.
- Niestety, bardzo dużo jest śmieci, zwykłych papierków, butelek, różnych opakowań, które ludzie bezmyślnie porzucają byle gdzie – kontynuuje Paulina Nowicka. – Innym problemem jest to, że nadal są ludzie, którzy zamiast zgłosić odbiór wielkogabarytowego odpadu lub zawieść na przykład elektrośmieci do naszej siedziby przy Teatralnej, wolą wyrzucić je w parku czy wprost na wspólne podwórko. Dotyczy to również opon czy części mechanicznych. Pamiętajmy, że przy pojemnikach w altanach często są wyznaczone miejsca dla takich większych odpadów. Mamy rozwiniętą sieć PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie również można bezpłatnie je dostarczyć – zachęca Paulina Nowicka.
„Sprzątania świata” narodziło się w Australii, to tam w 1989 roku 40 tysięcy mieszkańców Sydney posprzątało port, a rok później akcja poszerzyła się na cały kraj. W Polsce pierwsza edycja tej akcji miała miejsce w 1994 roku. Od tamtej pory corocznie liczba uczestników kampanii w świecie stale rośnie, jednoczy miliony ludzi, uświadamia konieczność współodpowiedzialności za stan własnego otoczenia.
RB
Sprzątanie świata po gorzowsku odbywa się od 1995 roku
We wtorek (1 lipca) Gorzów zamienił się w stolicę zdrowia i dobrej energii.