2024-11-08, Mija dzień
Zamiast nudnych pogadanek i wykładów o zdrowiu, konieczności ruchu i walki z otyłością – trening astronauty i spacer na Księżyc. Ruszył projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mogą w nim wziąć udział także gorzowskie dzieci i młodzież.
,,Mission X 2024/2025" to międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w Polsce prowadzony we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, do udziału w którym zaprasza Lubuskie Kuratorium Oświaty. Jest on skierowany przede wszystkim do dzieci w wieku 7-14 lat, ale organizator zaprasza także nieco młodsze dzieci i młodzież.
Celem projektu jest zachęcenie uczniów w atrakcyjny sposób do zadbania o kondycję fizyczną oraz zdrowe odżywianie, pozwalające uniknąć nadwagi i otyłości. Podobnie jak podczas prawdziwych misji kosmicznych, bardzo ważna będzie będzie umiejętność pracy w zespole.
Uczniowie z całego świata biorący udział w projekcie będą mogli odkrywać świat kosmosu oraz zmierzyć się z ciekawymi wyzwaniami. Głównym zadaniem drużyn będzie pomoc maskotkom Lunie i Leo w dotarciu na Księżyc, czyli pokonanie 384.400 kilometrów. Jak? Różne formy aktywności fizycznej i rozwiązywanie zadań naukowych będą owocowały zdobywaniem punktów, a te przeliczane będą na kroki Luny i Leo.
Najpierw trzeba zgłosić co najmniej jedną aktywność i odebrać pakiet startowy. Po wykonaniu dziesięciu aktywności w etapie drugim nagrodą będzie lekcja online z profesjonalnym trenerem. Po 25 aktywnościach lekcję online poprowadzi ekspert kosmiczny. Zakończenie wyzwania planowane jest na koniec maja 2025 roku.
W projekcie mogą wziąć udział drużyny o dowolnej liczbcie uczestników – od kilku osób po całą klasę. Na najbardziej aktywne zespoły czekają nagrody specjalne. Wszyscy uczestnicy będą mogli trenować jak prawdziwi astronauci. Liderzy drużyn otrzymają dostęp do materiałów edukacyjnych ESA, będą mogli brać udział w szkoleniach, spotkaniach online i warsztatów z ekspertami, w Polsce organizowanych przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska.
Edukacja zdrowotna kształtująca prozdrowotne zachowania, rozwijanie sprawności fizycznej oraz budowanie nawyku aktywności ruchowej jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Statystyki są nieubłagane - dzieci i młodzież w Polsce mają za mało ruchu. Aż 85 proc. przedszkolaków nie osiąga zalecanego minimalnego poziomu aktywności fizycznej, tj. 60 minut ruchu dziennie. Nie lepiej jest w grupie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Według statystyk otyłość dzieci i młodzieży w Polsce osiąga najwyższy poziom wzrostu w Europie. Z danych NFZ wynika, że z nadwagą zmaga się 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek, zaś choroba, jaką jest otyłość, dotyczy 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek.
Międzynarodowy projekt ESA ma pomóc w walce z tym niepokojącym trendem. Do wyzwania agencji kosmicznej można dołączyć w dowolnym momencie przed jego zakończeniem. Zespół może zgłosić każda osoba pełnoletnia w ramach działalności edukacyjnej realizowanej np. w szkole, drużynie harcerskiej, domu kultury, bibliotece czy edukacji domowej.
Kolejne spotkania informacyjne odbędą się 8 i 14 listopada. Więcej informacji, formularz zapisów można znaleźć na stronie Mission X 2024/2025. Jest tam także możliwość zadawania pytań czy obejrzenia filmiku z treningiem astronautki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
MS
Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Gorzów ponownie zamieni się w morze biało-czerwonych barw.