2024-12-10, Mija dzień
Miasto szuka wykonawcy programu profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych dzieci i młodzieży. Ma on być prowadzony od przyszłego roku i potrwać do końca roku 2027.
Miasto ogłosiło właśnie konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej „Program profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w populacji dzieci i młodzieży w Mieście Gorzów Wielkopolski na lata 2025-2027”. Mogą wziąć w nim udział podmioty, które wykonują działalność leczniczą. Na profilaktykę uzależnień wśród najmłodszych mieszkańców Gorzowa magistrat planuje wydać maksymalnie 153 tysiące złotych.
Konkurs jest konsekwencją przyjęcia przez Radę Miasta pod koniec października programu profilaktyki uzależnień. Mimo coraz większej wiedzy i programów edukacyjnych, stale rosną statystyki osób uzależnionych, także wśród dzieci i młodzieży. Blisko 30 proc. Polaków pije w sposób ryzykowny i szkodliwy, a około 10 proc. osób w wieku 15-34 lat ma kontakt z narkotykami. Do picia alkoholu przyznaje się blisko połowa 16-latków. Młodzież pije już nie tylko najsłabsze piwo. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich coraz częściej sięgają po mocniejsze alkohole, jak wino czy wódka. Co najmniej raz w miesiącu upija się 43 proc. uczniów, co najmniej trzy razy – 13 proc.
Z diagnozy, którą przeprowadzono w Gorzowie w roku 2022 wynika, że kontakt z alkoholem miało 43 proc. uczniów, z których 10 proc. piło kilkukrotnie, natomiast do regularnego picia przyznało się 6 proc. ankietowanych. Alkohol piją już 10-latkowie. Aż 38 proc. uczniów otrzymało alkohol od rodziców ,,do spróbowania”. Nieletni alkohol otrzymują ponadto od starszych kolegów lub proszą kogoś o kupno.
Wprowadzenie miejskiego programu profilaktyki uzależnień uchwałodawca tłumaczył m.in. tym, że według danych wskaźnik małoletnich pacjentów leczonych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowań, wynikających z używania substancji psychoaktywnych, w roku 2023 w Gorzowie osiągnął wartości wyższe od średniej w kraju. Poza kwestiami zdrowotnymi, na co zwraca się uwagę w programie, są to skutki społeczne i ekonomiczne uzależnień.
Podmioty zainteresowane udziałem w konkursie mogą składać oferty do 23 grudnia. Miasto planuje rozstrzygnąć konkurs do 31 grudnia.
Szczegółowe informacje o konkursie oraz uchwała Rady Miasta o przyjęciu programu profilaktyki uzależnień znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta - TUTAJ.
MS
W związku z awarią sieci wodociągowej w miejscowości Kłodawa w dniu 15.01.2025 r. od godz. 12:50 nastąpiła przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy: Pogodna ,Radosna i Wojcieszycka od numeru 28 do numeru 35 Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony. Przewidywany czas usunięcia awarii godzina 19:00.